Memleketimden yargı manzaraları

Hakim: Hoppala bu da ne biçim dosya Allah aşkına (Okumaya da fırsat bulamadım ya) Ne istiyorsun, neden geldin buraya?

Sanık: Efendim ben isteyerek gelmedim, sanığım. 22. Ağır cezada yargılanırken mahkemenin bir ara kararında İhsas-ı Rey (Görüşünü belli etme) yaşandı, ben de reddi hakim talebinde bulundum, nasıl olduysa kabul edildi, bu arada heyet değişmiş, siz geldiniz.

Hakim: Niye bize havale edildi ki? Bizimle aynı derecedeki bir mahkeme bizi nasıl tayin eder, anlayamıyorum.

Sanık: (Fonda horlama sesi) Biz hiçbir şeyi anlayamıyoruz efendim. (Sanık sol tarafa bakarak konuşuyor) Zaten bir de heyet değişmiş, sizler gelmişsiniz.

Hakim:  Ne başka taraflara bakıp duruyorsun, bana bak.

Sanık: Hakim bey, bakın savcı bey alenen uyuyor, böyle duruşma olur mu?

Hakim:  Ne? Ha? Hımmm. Bakın ben duruşmayı çok dikkatli takip ediyorum, benimle göz temasınızı koparmayın’. (Kendi kendine) Keşke bu heyeti de reddetseydi de kurtulaydık.

Sanık: Bu sabah geldiğimizde duruşma listesinde kendimizi göremedik. Mübaşiri zorladık, size durumu nakletti. 10’da başlaması gereken duruşma 13’de zor başladı.

Hakim: Zor, mor, başladı ya. Sen devam et, ne diyorsun

Sanık: Efendim, öncelikle tutuklamanın kaldırılması talebimizin reddi, hukuka aykırı.

Hakim: Dur bir dakika, neymiş bakalım. (İçinden okur) mrrr mrrr mrrr mrrr. Hoppala, yahu böyle tutukluluk devamı gerekçesi mi olur? İhsas-ı Rey bu.

Sanık: Biz ne diyoruz hakim bey? Ama önceki heyetin verdiği bu karar, harfi harfine kopyala-yapıştır yapılmış, sizin heyetiniz de aynı kararı devam ettirmiş. İşte altında sizin de imzanız var.

Hakim: Yapma yahu!... Hay Allaaah, Neyse, Korona günlerinde olabilir böyle şeyler. Sen devam et, diyeceğin başka bir şey var mı?

Sanık: Ne diyeyim hakim bey, sözün bittiği yerdeyiz.

Hakim: Yaz kızım: Gereği düşünüldü. Sanık hakkında istenen cezanın niteliğine, kanıtların durumuna, vesaire, mesaireye göre… tutukluluğun devamına…

Sanık: Hala mı?  

Hakim: İtirazın varsa 23. Ağır cezaya yaparsın, hadi güle güle… . Evet, sıradaki…

**********

Şaka sandınız, değil mi? Ne yazık ki değil.

Bütün bunlar 22. ağır ceza Mahkemesinde, Anayasa’yı ihlal, örgüt üyeliği, kasten yaralama, mala zarar verme ve nitelikli yağma suçlarından yargılanan öğretmen Selda Karataş’ın duruşmasında aynen yaşandı. Sanık avukatı Berzan Demirhan, olup biteni Bianet’ten Ayça Söylemez’e bir bir anlattı. Biz de bunu böyle duyduk ve Memleketimden Yargı Manzaraları dizimize koyduk. Sebep olanların taksiratı affolmaya!...