Koca: Hastalığın belirtileri ilk günlerdekine göre biraz farklı

Fotoğraf: AA

Hürriyet başyazarı yazarı Osman Müftüoğlu, Covid-19 konusunda Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Müftüoğlu, Koca'nın yeni belirtilerin varlığından bahsettiğini aktardı.

'DEĞİŞİMLERİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ'

Müftüoğlu'nun aktardığına göre Koca, "Son haftalarda teşhis konulan vakalardaki belirtiler, ilk günlerdekine göre biraz farklı. Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi. Bu değişimleri de dikkatle takip ediyoruz. Ayrıca kaybettiğimiz vakalarda esas problemlerden birinin de ‘pıhtılaşma bozukluğu’ olduğu kesinleşti. Şimdi bu konuda da yeni stratejiler hazırladık" ifadelerini kullandı.

'YENİ BİR ATAK YAPMAYA ÇOKTAN HAZIR'

"Kişisel intiba o ki mevcut tablodan benim gibi o da pek memnun değil. Hatta biraz endişeli olduğunu bile söyleyebilirim" izleniminde bulunan Müftüoğlu'nu şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanımız da benimle aynı düşüncede: Bu virüsü def etmek öyle pek kolay başarabilecek bir iş gibi görünmüyor. Sadece bizde değil, hemen her ülkede virüs, alınan önlemlere direnmeye devam ediyor. Diğer taraftan sorun sadece vaka sayılarının artışıyla da sınırlı değil. Başlangıçta genelde yaşlıları hasta eden COVID-19 enfeksiyonu şimdilerde orta yaşlılar hatta gençler için de bir kâbusa dönüşme yolunda. Sayın Bakan’la mutabık kaldığımız nokta net ve açık: Eğer tedbirlere harfiyen uymaz, ipin ucunu gevşetip işin ciddiyetini sulandıracak olursak zaten her an tetikte olan virüs yeni bir atak yapmaya çoktan hazır."

'FAVİPİRAVİR'İ BİZ ÜRETECEĞİZ'

İlaçlar konusunda ciddi tecrübeler edindiklerini kaydeden Koca, "Etkili olduğunu gördüğümüz Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik" dedi.Halen ithal edilen ilaca ilişkin Koca, şunları söyledi: 

"Favipiravir’de de yerli ve milli bir hamle içerisindeyiz. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabileceğiz, dahası ihracat şansı bile yakalamamız mümkün"


PAYLAŞ