'Trump'tan TikTok'un satılması için 45 gün süre'

TikTok'u satın almak için görüşmelerde bulunan ​Microsoft'tan yeni açıklama

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çinli şirket ByteDance'e TikTok'u Microsoft'a satması için 45 gün süre tanıdığı belirtildi.

TİCARET SAVAŞI

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e karşı ticaret savaşı kapsamında, TikTok dahil Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamakla tehdit ederken, TikTok'u Çinli teknoloji şirketi ByteDance'den satın almak için görüşmelerde bulunan ​Microsoft'tan yeni açıklama geldi. 

'GERİ ADIM İŞARETİ'

ABD merkezli teknoloji devinin Başkan ile görüşmesinin ardından popüler kısa video uygulamasını satın alma pazarlıklarını devam ettirdiğini açıklaması, Trump'ın TikTok'u yasaklama tehdidinden 'geri adım işareti' olarak değerlendirildi. Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklama niyetini ulusal güvenlik endişeleriyle gerekçelendiren Trump, cuma günkü açıklamasında, Microsoft'un satın alma çabalarını kaale almayarak, uygulamayı 'ABD çapında yasaklamaktan' söz etmişti.

'45 GÜNLÜK FIRSAT PENCERESİ'

Ancak Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın haftasonu Başkan ile telefon görüşmesi yapıp güvenlik endişelerini yatıştırmasının ardından yasak planı değişmişe benziyor. Satış anlaşması pazarlıklarından haberdar üç kaynağın Reuters'e aktardığına göre, Trump, Çinli teknoloji şirketi ByteDance'e video uygulamasını Microsoft'a satmayı kabul etmesi için 45 günlük fırsat penceresi açtı. Bu zaman aralığının ABD merkezli teknoloji devinin TikTok'u ByteDance'den tamamen koparacak teknoloji geliştirmesi için geçiş süreci sağlayacağı belirtildi. 

FİKRİ DEĞİŞTİ

ABD'li yetkililer TikTok'un Çinli şirketin mülkiyeti altındayken kişisel verilerle ilgili yaptığı işlemlerin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunda ısrar eden açıklamalar yapıyor.  Ancak gelen haberlere göre, kasımdaki başkanlık seçimlerine üç ay kala anketlerde açık ara geride gözüken Trump, kendi Cumhuriyetçi Partisi'nin ileri gelenleriyle yaptığı görüşmelerin ardından, video uygulamasını yasaklama restiyle ilgili fikir değişti.

'KAZAN-KAZAN YOLDA'

Bunda TikTok yasağının Trump destekçisi gençleri hayal kırıklığına uğratacağı ve hukuki sorunlara yol açacağı değerlendirmesi rol oynadı. Microsoft'un "Başkan'ın endişelerine karşılık vermenin önemini tümüyle takdir ediyoruz. Tam bir güvenlik değerlendirmesine tabi ve ABD'nin Hazinesi dahil ekonomik yararına olarak TikTok'u almakta kararlıyız" açıklamasının Trump'ın pozisyon değişikliği işareti olarak yorumlanmasının ardından, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de "Kazan-kazan yolda" diye tweetledi.

'MİCROSOFT'U ZORLU BİR GÖREV BEKLİYOR'

Anlaşma gerçekleşirse, Microsoft'u, 50 milyar dolar değer biçilen TikTok'un teknolojisini ByteDance'in altyapısı ve erişiminden çıkarmak gibi zorlu bir görev bekliyor. Trump yönetimi, Pekin'e karşı ticaret, bu kapsamda Çinli telekom devi Huawei, Hong Kong, Uygurlar, Güney Çin Denizi, koronavirüs pandemisinin kökeni gibi cepheler üzerinden savaş açmış durumda.

Sputnik


PAYLAŞ