DSÖ'den hükümetlere uyarı

AA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal mesafe, el yıkama ve test gibi önlemlerin sürdürülmesi çağrısında bulundu. Tedros, "İnsanlara ve hükümetlere mesaj açık: Bunların hepsini yapın" ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, salgının 'sihirli bir değnek'le yok olmayacağını söyledi.

'İNSANLARI ENFEKSİYONDAN KORUYACAK BİRDEN FAZLA ETKİLİ AŞIYA SAHİP OLMAYI UMUYORUZ'

DSÖ’nün Cenevre’deki genel merkezinde sanal basın toplantısı düzenleyen Tedros, aşı çalışmalarından söz ederken de ‘sihirli değnek’ uyarısı yaptı: 

“Şu an birden fazla aşı üçüncü faz klinik deneme aşamasında ve insanları enfeksiyondan koruyacak birden fazla etkili aşıya sahip olmayı umuyoruz. Fakat şu an bir sihirli değnek yok ve hiç olmayabilir.”

'KLİNİK DENEMELERİ BİTİRMEDEN BUNU BİLEMEYECEĞİZ'

Tedros, “İşe yarayan bir aşıya sahip olup olmayacağımız veya bu aşının korumasının sadece birkaç ayla sınırlı kalıp kalmayacağı konusunda endişeler var. Fakat klinik denemeleri bitirmeden bunu bilemeyeceğiz” diye konuştu.

'NORMALLEŞMEYE GİDDEN YOL UZUN OLACAK'

Normalleşmeye giden yolun uzun olacağını söyleyen Tedros, maskelerin dünya çapında bir dayanışma simgesi haline gelmesi için çağrıda bulundu. Tedros, Covid-19 geçirmiş annelere de bebeklerini emzirmeye devam etme çağrısı yaparak, anne sütünün faydalarının olası bir enfeksiyon riskinden çok daha yüksek olduğunu söyledi. 

Duvar


PAYLAŞ