Trump: Beyrut'taki patlama korkunç bir saldırı gibi

AA

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada, 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiğini duyururken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump'tan farklı bir açıklama geldi. Trump, Beyrut'taki patlamayı neden bir saldırı olarak nitelediği sorusu üzerine, "Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu bir tür üretim patlaması falan değildi" ifadelerini kullandı. 

'LÜBNAN HALKINA YARDIMA HAZIRIZ'

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan halkına yardıma hazır olduklarını söyledi.

'DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ'

Beyrut’taki ekiplerinin, kentte büyük hasar olduğunu kendilerine bildirdiklerini aktaran Pompeo, “Durumu yakından takip ediyoruz ve bu trajediyi atlatmalarında Lübnan halkına yardım etmeye hazırız.” vurgusu yaptı. Lübnan hükümetinin olayı araştırdığına işaret eden Pompeo, sonucu sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

'BEYRUT'TAKİ PATLAMADA BİRÇOK İNSANIN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BİLDİRİLİYOR'

Trump da Beyaz Saray’daki basın toplantısına Lübnan’daki saldırıya ilişkin açıklama ile başlayarak, “ABD, Lübnan halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Beyrut’taki patlamada, birçok insanın yaşamını yitirdiği, birçok kişinin de yaralandığı bildiriliyor” ifadesini kullandı.

'KORKUNÇ BİR SALDIRI GİBİ GÖRÜNÜYOR'

Lübnan ile yakın ilişkileri olduğunun altını çizen Trump, “Biz yardım için burada olacağız. Bu, korkunç bir saldırı gibi görünüyor.” dedi.

'BU BİR TÜR ÜRETİM PATLAMASI FALAN DEĞİLDİ'

Trump, bir gazetecinin olayı neden “saldırı” olarak nitelendirdiğini sorması üzerine, “Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu bir tür üretim patlaması falan değildi” yanıtını verdi.

AA


PAYLAŞ