Beyrut'taki patlamalar dünya basınının gündeminde

AA

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün meydana gelen patlamalarda en az 78 kişi hayatını kaybetti ve 4 binden fazla insan yaralandı. Meydana gelen patlamalar dünya basınının gündeminde yer aldı. 5 Ağustos 2020'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

THE NEW YORK TİMES

Beyrut’da dün yaşanan patlama New York Times gazetesinin ilk sayfasına taşındı. Patlamalar sonucu en az 70 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Patlamanın son yıllarda Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan en büyük felaket olduğu belirtildi.

THE WASHİNGTON POST

Beyrut’ta onlarca insanın ölümüne ve binlerce insanın yaralanmasına neden olan iki büyük patlama, şehrin pek çok yerinde deprem olmuşcasına sarsıntı yaşanmasına neden oldu. Yetkililer patlamanın limanda daha önce el konulmuş amonyum nitrat maddesin nedeniyle yaşandığını söyledi. Beyrut’ta hastaneler yaralanan insanlar nedeniyle ağır yük altına girerken çevre kentlerde hasta taşınmaya başlandı.

THE GUARDİAN

The Guardian gazetesinin Beyrut temsilcisi Martin Chulov, dün meydana gelen patlamanın ardından izlenimlerini yazdı. Chulov’un aktardığına göre, patlamanın ardından bölgeye 4 kilometre uzaklıkta olan binalarda bile camlar patladı, duman sokakları doldurdu ve sokaklar kan gölüne göndü. Patlamadan saatler sonra ambulanslar sokaklarda  yaralıları taşımaya başladı, kliniklerin ve hastanelerin dolması nedeniyle kısa süre içinde sağlık hizmetleri yetişmekte zorlanmaya başladı.

THE INDEPENDENT

The Independent gazetesi, dün Beyrut’ta meydana gelen en az 78 kişinin hayatını kaybettiği, 4 binden fazla insanın yaralandığı patlamayı ilk sayfasına taşıdı. Patlamada yaralanan bir kişinin fotoğrafına yer verilen sayfada patlamanın ağırlığı, etkisi ve Beyrut’un ne kadar etkilendiği vurgulandı.

LE MONDE

Le Monde gazetesi internet sayısının manşetine Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta en az 70 kişinin hayatını kaybettiği patlamaları taşıdı. Beyrut’un dün yaşanan patlamaların ardından yaslı bir sabaha uyandığı belirtildi.

AL JAZEERA

Al Jazeera, Beyrut’ta meydana gelen patlamalardan sonra Yüksek Savunma Konseyi’nin kentte 2 haftalık olağanüstü hâl ilan edilmesi kararına yer verdi. Al Jazeera’da patlamadan sağ kurtulanların anlattıkları ve patlamanın ardından dünyadan gelen tepkiler yer aldı.

T-24


PAYLAŞ