Beyrut'a başsağlığı mesajları

AA

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün meydana gelen patlamalarda en az 78 kişi hayatını kaybetti ve 4 binden fazla insan yaralandı. Beyrut'ta meydana gelen patlamanın ardından pek çok ülke lideri Lübnan için başsağlığı mesajı paylaştı. 

RUSYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun’a başsağlığı dileklerini iletti. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, “Rusya, Lübnan halkının acısını paylaşıyor. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar dileklerimizi iletmenizi istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Lübnan halkına taziye mesajını ileterek, “Lübnan halkıyla kardeşçe dayanışmamı ifade ediyorum” dedi. Macron, “Fransa, Lübnan’ın her zaman yanındaydı. Halihazırda Lübnan’a sevk edilen bir yardımımız bulunuyor” diye kaydetti.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Beyrut'tan gelen fotoğraflar ve videolar şok edici. Tüm düşüncem ve duam patlamadan etkilenenlerle. Elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız."

TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefonda görüştü. Görüşmede Erdoğan başsağlığı dileklerini iletti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Patlama sonucunda iki vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, durumları yakından takip edilmektedir” bilgisine de yer verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da patlama ile ilgili açıklama yaptı. Başsağlığı dilenen açıklamada “Bu patlamanın sebebinin en kısa zamanda ortaya çıkarılmasını bekliyor, Lübnan halkının yaralarının sarılması için uluslararası toplumu acil göreve çağırıyoruz. Lübnan halkı ile dayanışmak adına üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz” denildi.

LÜBNAN'A BÖLGE ÜLKELERİNDEN DESTEK MESAJI

Beyrut'ta meydana gelen patlamayla sarsılan Lübnan'a komşu ve bölge ülkelerinden destek açıklamaları geldi.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, patlamanın ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Al Sani'nin, telefon görüşmesinde patlama nedeniyle hayatını kaybedenler için Avn'a baş sağlığı diledi. Sani'nin Lübnan'a sahra hastanelerinin gönderilmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

Irak Başbakanı Mustafa el Kazimi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Lübnanlılarla dayanışma içinde olduklarını ifade etti, hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi. 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabı üzerinden "Yüreğimden Beyrut'a selamlar" yazısının bulunduğu bir fotoğrafla yaptığı açıklamada, ülkesinin her şekilde Lübnan'a yardım göndermeye hazır olduğunu belirtti. 

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle Lübnan'a ihtiyacı olan her türlü yardımı göndermeye hazır olduklarını söyledi.

İsrail, Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından Lübnan’a yardım teklifinde bulundu. İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile Savunma Bakanı ve koalisyon ortağı Benny Gantz, Lübnan’a uluslararası aracılar üzerinden tıbbi ve insani yardıma hazır olduklarını belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen İsrail yetkililer de daha önce yaptıkları açıklamada, İsrail’in söz konusu patlamayla alakasının olmadığını açıklamıştı.

MISIR PİRAMİTLERİ VE BURC HALİFE, LÜBNAN BAYRAĞININ RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

Patlamanın ardından Mısır'daki piramitler ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliği'ndeki (BAE) Burc Halife, Lübnan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliği taşıyan Burc Halife'ye ait Twitter hesabında gökdelenin Lübnan bayrağının renkleriyle ışıklandırılmış fotoğrafı yayımlandı. Twitter'da, ayrıca Lübnan'a başsağlığı dilekleri iletildi ve Lübnan halkına sabır dilendi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı da Giza'daki piramitleri Lübnan bayraklarının rengiyle ışıklandırdı. Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, Bakanlığın Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle Lübnan hükümetine ve halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

BREZİLYA

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki patlama nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye, yaralılara destek mesajı yayımladı. Bolsonaro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, patlamada yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralılarla dayanışma içinde olduğunu belirtti. Devlet Başkanı Bolsonaro, "Beyrut'taki patlama görüntüleri beni derinden üzdü. Brezilya, dünyada en çok Lübnan kökenli vatandaşa ev sahipliği yapan ülke ve dolayısıyla bu trajediyi kendi topraklarımızda olmuş gibi hissediyoruz." ifadelerini kullandı.

BELÇİKA'NIN BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ PATLAMADA ZARAR GÖRDÜ

Belçika Dışişleri Bakanı Philippe Goffin, Twitter'daki mesajında, Belçika'nın Beyrut Büyükelçiliği binasının da patlamada zarar gördüğünü ve bazı çalışanların yaralandığını duyurdu. Goffin, "Beyrut'taki patlamaların neden olduğu hasar çok büyük. Elçilik binamız hasar gördü. İki iş arkadaşımız ve aileleri kırılan camlar nedeniyle hafif yaralandı. Bölgede bulunan Belçikalılara yardıma hazırız" ifadesini kullandı.

AVRUPA'DAN LÜBNAN’A DAYANIŞMA VE DESTEK MESAJLARI

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Beyrut'ta meydana gelen patlama nedeniyle destek ve dayanışma çağrısı yaptı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dualarım Lübnan halkı ve Beyrut’taki trajik patlamanın kurbanlarının aileleri için. AB yardım ve destek vermeye hazırdır. Güçlü durun" ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımda, "Avrupa Birliği, bugün Beyrut’u sarsan şiddetli patlamanın ardından kurbanların ailelerine, Lübnan halkına ve makamlarına tam dayanışma ve desteğini ifade etmektedir" ifadesine yer verdi.

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, sosyal medya hesabından patlamaya ilişkin taziye mesajı paylaştı. Van der Bellen, "Düşüncelerimiz  Lübnan halkı, olayda yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle" ifadesini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Lübnan hükümeti ve halkıyla dayanışma mesajını paylaşarak, Atina yönetiminin bu ülke için her türlü yardıma hazır olduğu açıklamasını yaptı. 

Evrensel


PAYLAŞ