İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili karar haftaya netleşebilir

Fotoğraf: Twitter

AKP içerisinde ‘İstanbul Sözleşmesi’ tartışmaları sürerken, AKP MYK’sı ertelendi. Reuters’ta yer alan habere göre, sözleşmeye ilişkin karar haftaya netleşebilir.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi üst düzey AKP yetkililerine dayandırdığı haberine göre, parti içinde sözleşmeden geri çekilme konusunda yaklaşık yarı yarıya bir bölünme var.

AKP’den üst düzey bir yetkili, sürece ilişkin şu değerlendirmede bulundu;

“Parti içinde sözleşmeden çekilmeyi savunanlar yüzde 51 gibi ama karar yok. Halen değerlendirmeler oluyor. Son kararı en geç haftaya vermiş oluruz. Cumhurbaşkanı başkanlığında bunun kararı verilecek. Şu anda sözleşme taraftarı olan ve sözleşmeyi savunanların yanı sıra bunun kayda değer bir oy kaybına neden olacağını düşünenler de var.”

‘TEK YOL SÖZLEŞME DEĞİL’

AKP’li bir başka yetkili ise sözleşmenin ‘baştan hata’ olduğunu savunarak, şu ifadeleri kullandı: “Türk aile yapısına zarar veren yönleri var ve bunun etkilerini görüyoruz. Kadına karşı şiddeti azaltmanın tek yolu sözleşmeye taraf olmak değil. Elbette kadına yönelik şiddetin hoş görülmesi kabul edilemez. Cinayetlere kim ‘Olsun’ diyebilir ki? Ama cinayeti önlemenin tek yolu da sözleşmeye taraf kalmak değil.”

‘GELECEK HAFTA DEĞERLENDİRİLECEK’

“Eşcinsel birlikteliklere kapı aralanıyor burada. Bunun kabulu mümkün değil” diyen yetkili şöyle devam etti: “Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle bu sözleşmeden Türkiye çekilebilir. Oy kaybı olur mu, emin değilim. Anketler açıklanıyor, daha çok AK Partili vatandaşlar çekilsin yönünde gibi duruyor ama toplumun geleceği ve aile için bu sözleşmeden çekilmekte yarar var. Burada oy kaygısı gütmemek gerekiyor. Gelecek hafta Erdoğan başkanlığında bu değerlendirilecek ve çok gecikmeden artık karar verilir.”

 


PAYLAŞ