İstanbul Sözleşmesi için sokağa çıkan kadınlara polis şiddeti

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik tartışmalar sürerken çok sayıda kadın örgütünün öncülüğünde kadınlar, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” diyerek Türkiye genelinde sokağa çıktı. İzmir'de müdahale sırasında bazı polisler kadınlara şiddet uyguladı. Bir polisin ise küfür ettiği duyuldu.

İZMİR'DE ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Alsancak ÖSYM binası önünde toplanan kadınlar Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü fakat sonrasında çok sayıda kadın gözaltına alındı.

İSTANBUL VE ANKARA'DA DA TOPLANDILAR

Öte yandan İstanbul, Ankara ve Dersim'de bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaparak İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin tartışmaların sonlandırılmasını talep etti.

İstanbul'da bir araya gelen kadınlar / Fotoğraf: Twitter

NE TALEP EDİYORLAR?

Kadınlar, eşitlik haklarının güvenceye alınması ve şiddete karşı korunması için önemli bir uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmek istenmesini protesto ederken aynı zamanda 2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmaların son bulmasını ve Sözleşme’nin uygulanmasındaki eksiklerin giderilmesini talep ediyor.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ