CHP Parti Meclisi’nde gündem ‘Kürt Raporu’

CHP’de ‘Hedef İktidar’ kurultayının ardından Parti Meclisi toplantısı için hazırlıklar başladı. Cumartesi günü gerçekleşecek MYK’da ‘Kürt Raporu’ sunulacak.

Diğer yandan ilk Parti Meclisi ile başlayacak kurultay sonrası yeni dönemin Merkez Yönetim Kurulu’nda yer alacak isimler de merakla bekleniyor.

MYK üyelerinden dört ismin PM’ye seçilememesi ve Kılıçdaroğlu’nun değişim isteği nedeniyle MYK’nin yarıya yakınının değişebileceği iddia edildi.

BirGün’de yer alan habere göre, Bayram sürecinde Antalya’da yakın çalışma arkadaşlarını belirlediği öğrenilen Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’sinde Selin Sayek Böke, Ali Öztunç, Gamze Taşcıer’e yer verebileceği öne sürüldü. CHP MYK’de Muharrem Erkek, Gamze İlgezdi, Gülizar Biçer Karaca, Bülent Kuşoğlu, Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’un yerlerini koruması bekleniyor. MYK üyesi Yunus Emre’nin ise görev alanının değişeceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun en yakın çalışma arkadaşları arasında yer alan ancak son dönem yönetiminde görev almayan Bülent Tezcan’ın genel sekreterlik görevine getirilmesi bekleniyor.

KÜRT RAPORU SUNULACAK

CHP’nin bir diğer gündem maddesi ise Kürt Raporu olacak. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, Sezgin Tanrıkulu’ndan, Kürt Raporu’nu PM’ye yetiştirmesini istediği ifade edildi. Tanrıkulu’nun ise bir yıllık çalışmasında sona geldiği ancak bugün akşam saatlerinde raporun PM’ye yetişip yetişmeyeceğinin netleşeceği bildirildi. Bu raporun PM’de oylanarak parti görüşüne dönüştürülebileceği dile getirildi.

PM toplantısında bir açılış konuşması da yapacak olan Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce’nin parti üyeliğinden istifa ederek yeni parti kurma hazırlıkları ile ilgili olarak partililere “birlik” mesajı vereceği kaydedildi.

KADIN KURULTAYI PAZAR GÜNÜ TOPLANACAK

CHP’de 21 Mart’ta yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle 11 Temmuz’a, daha sonra da 9 Ağustos’a ertelenen Kadın Kolları Kurultayı Pazar günü gerçekleştirilecek. Bilkent Odeon’daki bu kurultay da seyircisiz ve sadece delegelerin katılımıyla yapılacak, sosyal mesafenin korunmasına, maske, dezenfektan kullanımına dikkat edilecek.


PAYLAŞ