Vakalar yükseliyor: 3 ilin valisinden 'salgın' uyarısı

1 Haziran’da girilen ‘normalleşme’ süreci, ardından Kurban Bayramı’nda ‘koronavirüs önlemlerine’ uyulmamasının ardından vaka sayıları yeniden binlere yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son 24 saate ilişkin verilerde, vaka sayısı bir önceki güne 98 arttı. Bakan Fahrettin Koca, sayılardaki artışa dikkat çekerek, tatil sonrası için uyardı ve "tedbirde birliğe ihtiyaç var" dedi.

İllerde yaşanan vaka yükselişlerinin ardından 3 ilin valisinden uyarı geldi.

Diyarbakır ve Urfa’da ki vaka yükselişinin ardından Hakkari Valisi ve Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan İdris Akbıyık da ‘yükselişe’ işaret etti.

Akbıyık, kentte Covid-19 vakalarının artmaya devam etmesi durumunda yeni önlemler alınabileceğini söyledi.

SES ve TTB’nin raporlarına göre salgının en çok yayıldığı yerlerden birisi de düğün ve taziyeler. Kastamonu Valisi Avni Çakır da “Gerekiyorsa düğünlerin, taziyelerin yasaklanması yönünde kararlar alabiliriz. Vakalar artmaya devam ederse, tedbir almaktan çekinmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Diğer yandan Zonguldak Vali Vekili Nevzat Taşdan da, kentte son zamanlarda vakaların arttığını söyledi.

Taşdan, "İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez. İnsanlar İstanbul'dan, Antalya'dan, Ankara'dan babasını, annesini ziyaret etmeye geliyor. Maalesef hasta olup gidiyor" açıklamasını yaptı.

Tükenmez

 


PAYLAŞ