CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı

Fotoğraf: AA

CHP PM üyesi Aylin Nazlıaka, CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.Nazlıaka “Kadınların ikincil cinsiyet gibi algılanmasını kabul etmiyorum. Artık kotalar bize dar, rotamız iktidar” diye konuştu.

'EKONOMİK ŞİDDET'

CHP PM üyesi ve eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bu hafta sonu gerçekleşecek 14'üncü Olağan Kadın Kolları Kurultay’ında Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Nazlıaka, kadın cinayetlerine değinerek, "Kadılar yalnızca fiziksel şiddete maruz kalmıyor. Diğer tarafta ev içinde psikolojik ve ekonomik şiddet ülke gündemine gelmiyor" ifadelerinde bulundu.

'EVDE ÇALIŞAN KADININ EMEĞİ GÖRMEZDEN GELİNİYİOR'

“Bir yandan kadınlar beyaz pantolon giydi, fazla kahkaha attı, yemeğe az tuz attı diye öldürülürken, katilleri sırf efendi durdu diye mahkemeden indirim alıyor” diyen Nazlıaka, kadın iş yaşamında da görmeden gelindiğini “Türkiye’de kadın ve genç işsizliği rekor kırıyor. Eşit işe eşit ücret almayan kadınlar iş güvencesinden yoksun hale geliyor. Evde çalışan kadının emeği görmezden geliniyor” ifadeleriyle ekledi.

'ROTAMIZ İKTİDAR'

“Umut var mı, elbette var. Umut bizleriz” diye vurgulayan Nazlıaka, kadınların toplumsal mücadelenin öncüsü olduğunu kaydederek, “CHP’li kadınlar olarak kadın mücadelesini daha fazla çoğaltacağız. Bu mücadelenin Türkiye’nin en büyük gücü olduğunu her fırsatta söyleyeceğiz. Bu inanç ve hedefle CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı için adaylığımı açıklıyorum. Kadınların ikincil cinsiyet gibi algılanmasını kabul etmiyorum. Artık kotalar bize dar, rotamız iktidar” dedi.

NE OLMUŞTU?

Eski Ankara Milletvekili Nazlıaka, 2016'da "partisinden bir milletvekilinin, TBMM'deki makam odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddialarını gündeme getirdiği için ihraç edilmişti. Nazlıaka'nın bağışlanma talebi yaklaşık bir yıl önce tekrar görüşülerek affına karar verilmişti. Nazlıaka geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kurultayda ise Parti Meclisi'ne seçilmişti

ANKA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ