Vakaların arttığı Manisa’da OSB Başkanı işçileri suçladı

TÜKENMEZ HABER - Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek, katıldığı bir televizyon programında kentte faaliyet gösteren fabrikalarda koronavirüsü vaka sayısındaki artışı, ‘işçilerin sosyal hayatlarındaki tedbirsizliğe’ bağladı. Türek, "Her tatil veya her boşluğun arkasından çalışan arkadaşlarımız fabrikalara geri gelirken maalesef birtakım şeyleri de taşıyarak geliyorlar" dedi.

Manisa OSB yönetiminden dün yapılan açıklamada ise salgının en yoğun olduğu dönemde bile üretime ara verilmemesiyle övünülmüş, açıklamada, "Salgının pik dönemi olan Nisan ayında bile bölgemizde yüzde 70 kapasite ile üretime devam edilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

Manisa'daki Vestel fabrikasında çok sayıda işçinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı ve 7 işçinin yaşamını yitirdiği iddiaları basına yansırken, henüz resmi bir açıklama yapılmdı. 

'ARTIŞIN SEBEBİ FABRİKALARIN KUSURU DEĞİL, ÇALIŞANLARIN TEDBİRSİZLİĞİ'

Manisa’daki vakalara ilişkin tartışma sürerken, Bloomberg HT’de katıldığı programda konuşan Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Başkanı Sait Türek, fabrikalarda koronavirüsü vaka sayısında artış olduğunu kabul ederek, bu durumdan işçileri sorumlu tuttu. Türek, artışın sebebinin işçilerin tedbirsizliğinden kaynaklandığını savundu.

Türek, "Normalleşme sürecinin başlangıcıyla birlikte tüm ülke çapında gördüğümüz hareketlenme maalesef fabrikalara da yansıyor. Ama bu, fabrikaların kusurundan değil. Maalesef insanımız kendine olan saygısını değil, karşısındakine olan saygısını koruması lazım. Bu konuda biraz gevşeklik olduğunu gözlüyoruz" dedi.

'BİR PANSİYON İNŞA EDİP İŞÇİLERİ OSB’DEN DIŞARI BIRAKMASAK MI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ'

Türek, "Şu anda bölgemizde 55 binin üzerinde çalışanımız var. Zaman zaman bu arkadaşlarımızı Manisa OSB bünyesinde bir pansiyon inşa edip de dışarıya bırakmasak mı diye düşünüyoruz. Çünkü her tatil veya her boşluğun arkasından çalışan arkadaşlarımız fabrikalara geri gelirken maalesef birtakım şeyleri de taşıyarak geliyorlar" şeklinde konuştu.

'İŞÇİLER VARDİYADAN ÇIKINCA TEDBİRLERİ UNUTUYOR'

"Hepimiz seyrediyoruz, sosyal hayattaki gevşemeden herkes şikayetçi. Tabi bunun bir sonucu olacaktır. Bu durum da sanayiye de her yere de yansıyacaktır" diyen Türek, fabrikalarda gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, "Sanayi kuruluşlarımız toplumda alınmayan tedbirleri alıyor. Yani bütün işçilerimizin gerek servis konusu, gerek yemekhane konusu, gerek hijyenle ilgili dezenfeksiyon konusu, gerek çalışma koşullarındaki mesafe konuları gibi her türlü önlemi alıyoruz ama akşam saat 17.00'da vardiyasından çıktıkları zaman bu arkadaşlarımızın hepsi bunları unutuyor" diye konuştu.

İşçilere 'öpüşmeme' çağrısı yapan Türek, "Önümüzdeki günlerde okullar açılacak, nasıl olacak? Vatandaşlarımızın daha sorumluluk bilinciyle hareket edip, maske mesafe ve hijyen konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Öpüşmememiz gerekiyor yani. Sevgi gösterimizi sarılarak değil kalplerimizden sarılarak göstermemiz gerekiyor" dedi. 

'SALGININ PİK YAPTIĞI DÖNEMDE BİLE YÜZDE 70 KAPASİTEYLE ÜRETİM SÜRDÜ'

Manisa'da vaka sayılarındaki artışın sosyal medyada ve basında gündem olmasının ardından dün Manisa OSB yönetimi de bir açıklama yaptı. Açıklamada "Covid-19 salgını sebebiyle, tüm ülke genelinde olduğu gibi, bölgemizde de Mart ayı sonundan başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar hemen hemen her sektörde esnek çalışma gibi sebeplerle üretimde azalma gerçekleşmiş, ancak salgının pik dönemi olan Nisan ayında bile bölgemizde yüzde 70 kapasite ile üretime devam edilmiştir. Haziran ayı itibariyle de hem ülkemizde hem de dünyada normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte üretim eski hacimlerine dönmeye başlamış, bugünkü tüketim değerleri ile geçtiğimiz yıl verileri arasında bir fark kalmamıştır" ifadelerine yer verildi. 

OSB YÖNTEİMİ: 'ARTIŞIN SEBEBİ İŞ SAATLERİ DIŞINDAKİ TEMAS'

OSB’de faaliyet gösteren pek çok büyük ölçekli tesisin 'TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi' alarak, faaliyetlerini 'güvenli üretim' damgası ile sürdürdüğü belirtilen açıklamanın devamında vakalardaki artışın sebebinin işçilerin tedbirsizliği olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Bölgemizde bulunan tüm fabrikalarımız, Covid-19 tedbirlerini en üst düzeyde ve taviz vermeden uygulamaktadır. Bazı çalışanlarımız, fabrika şartları içerisinde alınan tedbirleri harfiyen uygularken maalesef, iş saatleri dışındaki temas içerisinde oldukları ortamda aynı hassasiyeti göstermemektedirler. Sosyal yaşantılarında salgın ile ilgili tedbirleri göz ardı ettiklerini gözlemliyoruz."

'VESTEL’DE 7 İŞÇİ ÖLDÜ' İDDİASI

Öte yandan toplam 16 bin kişinin çalıştığı Manisa’daki Vestel fabrikasında salgındaki artışın sürdüğü ve 7 işçinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği öne sürüldü. Ancak konuya ilişkin Vestel'den ya da yetkililerden bir açıklama gelmedi.

MANİSA TABİP ODASI: VAKA SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

Manisa Tabip Odası ise il genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının iki kat arttığını açıkladı. SoL'da yer alan habere göre Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, "Manisa’da şimdi Covid-19 hasta sayısı 4 bin civarı, yani önceki dönemin en az iki katı civarında bir hasta sayısının olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun sebebi tedbirlerin, karantina ve filyasyon ile herkese uygulanmaması. Ayrıca Manisa OSB’deki fabrikalarda ciddi artışlar var" dedi.

MANİSA VALİSİ: 'HASTANELERİ TEHDİT EDECEK BOYUTTA BİR SIKINTIMIZ YOK'

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz de son günlerde artan korona virüs vakaları sebebiyle Manisa’daki hastanelerin yatak kapasitelerinin dolduğu ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarda denetimsizlik sebebiyle vaka sayılarının yükseldiği haberlerine ilişkin, "Ağır hasta yönünden hastanelerimizi tehdit edecek boyutta bir sıkıntımız yok. Sanayideki kuruluşlarda da tarama çalışmaları yapılıyor" dedi.

Manisa'daki denetimler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karadeniz, vaka sayılarında artış olduğunu doğrulayarak, "Bu artış tek bir noktaya ait değil. Bu tip yanlış algılara sebebiyet vermeyelim. İlçelerimizden bazılarında ve il merkezimizde biraz artışımız var. Bunu aşağıya çekmek zorundayız" dedi. Karadeniz, hastanelerde yatak kapasitelerinin dolduğu iddialarına ilişkin ise "Şu an için öyle bir sıkıntımız yok. İçinde bulunduğumuz mevsimden dolayı vakaların bir çoğu sağlık müdürlüğümüzün yapmış olduğu tarama testlerinde elde edilen bulgular. Kişide hiçbir hastalık belirtisi yok ama bir başka pozitif vakanın temaslısı olduğu için test yapılmış ve pozitif çıkmış vakalar var. Onlar zaten kendi evlerinde, kendilerini karantinaya alarak tedavilerini yapıyorlar. Ağır hasta yönünden hastanelerimizi tehdit edecek boyutta bir sıkıntımız yok" diye konuştu.

'ÇALIŞMA ORTAMI DIŞINDA BİR ŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR'

Karadeniz, OSB’de vaka sayılarının arttığına yönelik iddialarla ilgili soruya ise "Sanayideki kuruluşlarda da tarama çalışmaları yapılıyor. Bundan sonraki süreçte sanayi kuruluşlarında sadece çalışma ortamı olarak değil, özellikle mola saatlerinde, mesai başlamadan önce ve sonrasında, servisle gidiş gelişlerinde özenli olmaları bilincini daha çok işçilerimize vermenin faydalı olacağı kanaatindeyim. Çünkü şu ana kadarki benim gözlemim bu konuda en üst düzeyde tedbir almış yerlerde dahi vakalar olabiliyor. Bu da o tedbire rağmen çalışma ortamı dışında bir şeyler yanlış gidiyor olabilir. Onun için en ufak bir boşluk bırakmadan bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız" cevabını verdi.


PAYLAŞ