Türkiye'den Yunanistan ve Mısır'a tepki

AA

Türkiye'nin Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşmasına (MEB) karşı çıkan Yunanistan ile Mısır, kendi aralarında benzer bir anlaşmaya imza attı. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz yetki anlaşması hakkında açıklama yaptı. Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, "Sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir" denildi.

'YUNANİSTAN İLE MISIR ARASINDA DENİZ SINIRI BULUNMAMAKTADIR'

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır. Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler’e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır” denildi.

'BU ANLAŞMAYLA LİBYA'NIN HAKLARI DA GASPEDİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR'

Türkiye’nin anlaşmaya konu olan alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“2003 yılında GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2’den vazgeçen Mısır, Yunanistan’la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya’nın hakları da gaspedilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, sözkonusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur.”

AA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ