Bilim insanları: Irkçılık büyük ölçüde genetiğe dayanıyor

AA

Oslo Üniversitesi'nden bilim insanları, bazı grupların diğerlerinden üstün olduğunu iddia eden ırkçı fikirlerin genetikten önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koydu. Oslo Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde öğretim üyesi Thomas Haarklau Kleppestø, "Aynı tutumları paylaşan insanlar, aynı genleri paylaşıyor gibi görünüyor" açıklamasında bulundu. 

ARAŞTIRMACILAR, KATILIMCILARIN GENETİĞİYLE ÖLÇÜLEN 8 SİYASİ TUTUM ARASINDA BAĞLANTI OLDUĞUNU KEŞFETTİ

PNAS isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, bazı ayrımcı tutumların neden aynı anda ortaya çıkma eğilimi gösterdiğini araştırdı. Çalışma kapsamında çift ve tek yumurta ikizlerinden oluşan iki bin yetişkin Norveçli, sosyal baskınlık yönelimini (SDO) ölçen bir ankete katıldı. Söz konusu ölçüm yönteminde kişinin aldığı puanlar, toplumsal hiyerarşi tercihini gösteriyor. Yani bu ölçüm, yüksek puan alan kişilerin, “bazı grupların diğerlerinden üstün olduğu” fikrini destekleme olasılığının da yüksek olduğu anlamına geliyor. Söz konusu ankette katılımcılardan göç politikalarının sıkılaştırılması ve Roman halkının sınırdışı edilmesi gibi fikirlerin yer aldığı 8 siyasi öneriye ilişkin görüşlerini belirtmeleri istendi. Araştırmacılar böylelikle, tek yumurta ikizlerinin siyasi görüşlerinin çift yumurta ikizlerinden daha benzer olup olmadığını görebilecekti. Bunun sonucunda ırkçılığın da genetikle ilişkili olabileceği anlaşılacaktı. Çünkü tek yumurta ikizleri genlerinin yüzde yüzünü, çift yumurta ikizleri ise yüzde 50’sini paylaşıyor. İnceleme sonucunda araştırmacılar, katılımcıların genetiğiyle ölçülen 8 siyasi tutum arasında bağlantı olduğunu keşfetti.

'GENOMUMUZUN POLİTİK TUTUMLARIMIZI DOĞRUDAN YÖNETTİĞİNE İNANMIYORUZ'

Kleppestø, “Genomumuzun politik tutumlarımızı doğrudan yönettiğine inanmıyoruz. Ama zaman içinde ve benzer tercihlere sahip arkadaşlar edindiğimizde güçlenen bir yatkınlıkla doğduğumuzu tahmin ediyoruz” diye konuştu. Öte yandan, tek yumurta ikizleri genellikle diğerlerinden daha özdeş olsa da bu, tamamen benzer oldukları anlamına da gelmiyor.

'ÖZELLİKLE SİSTEMATİK DENEYİMLER SİZİ ETKİLER'

Kleppestø söz konusu benzerliği şöyle açıklıyor:

"Genler, söz konusu bağlantılar için bazı kurallar koyar. Ancak tesadüfler her zaman yaşanır. Bir pasta yapmış gibi düşünün. Aynı tarifi kullansanız bile pastalarınız yüzde yüz aynı olamaz. Özellikle sistematik deneyimler sizi etkiler. Mesela 20 yıl evli kalan biriyle bekar biri aynı olmayacaktır."

Independent Türkçe, Phys.org


PAYLAŞ