Beyrut'taki patlama kültür ve sanat mekanlarını yok etti

AA

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamanın ardından ardından birçok galeri ve müze ağır hasar gördü, birkaç galeri ise yıkıldı. Sursock Müzesi'nin yönetmeni Zeina Arida, "Beş yıl süren çalışmanın tamamen yok olduğunu görmek çok korkunç – iç savaş sırasında bile bu kadar kötü olmamıştı" ifadelerini kullandı. 

'EN AZ 300 BİN KİŞİ EVLERİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI'

Patlamanın ardından Lübnan resmi ajansı NNA’ya açıklama yapan Beyrut Valisi Mervan Abbud, meydana gelen patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını ve en az 300 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

BÜYÜK SANAT GALERİLERİ TAMAMEN YOK OLDU

Jurnal Tr‘den Cenk Kolçak’ın The Art Newspaper’dan aktardığına göre, patlama, şehrin büyük bölümüne hasar verirken sanatsal mekânları da büyük ölçüde etkiledi. Beyrut Limanı yakınında bulunan Marfa Galerisi ve Galerie Tanit gibi büyük sanat galerileri tamamen yok oldu.

'GALERİ BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ'

Kentin deniz yakınlarında bulunan Opera Galerisi’nin Beyrut şubesi de tahrip olurken, Beyrut’un Karantina semtinde bulunan Galeri Sfeir-Semler ve Raouché bölgesindeki Galeri Janine Rubeiz de ağır hasar gördü. Galeri çalışanlarından Saleh Barakat, çalışanlardan birinin yoğun bakımda olduğunu ve galerinin büyük zarar gördüğünü ifade etti.

'MÜZE HARAP OLDU'

Ciddi şekilde hasar gören Sursock Müzesi’nin yönetmeni Zeina Arida da, müzenin harap olduğunu ama müzede bulunan personellerin yaralanmadığını belirtti. Müzede, kurumun adını aldığı Nicolas Sursock’un bir portresi dâhil olmak üzere çeşitli sanat eserleri de tahrip oldu. Müzenin durumunu aktaran Arida, “Beş yıl süren çalışmanın tamamen yok olduğunu görmek çok korkunç – iç savaş sırasında bile bu kadar kötü olmamıştı” dedi. Arap dünyasından yaklaşık 400 sanatçının 4000’den fazla eserinin yer aldığı Ramzi ve Saeda Dalloul Sanat Vakfı’na (DAF) ev sahipliği yapan bina hasar görürken, bazı galerilerin de bozulmadan kaldığı ifade edildi.

Duvar


PAYLAŞ