Daha önce bilinmeyen 11 imparator pengueni kolonisi tespit edildi

AA (Arşiv)

Kuşların buzda bıraktığı kahverengi-kırmızı guano lekelerinin haritasını çıkartan uydu haritalama teknolojisi, Antarktika'da varlığı önceden bilinmeyen 11 imparator penguen kolonisini tespit etti. Britanya Antarktika Araştırma Kurumu'nda uydu haritalama çalışmasının başını çeken coğrafyacı Dr. Peter Fretwell, "Antarktika'nın kıyı şeridini gösteren yeni uydu görüntüleri sayesinde bu yeni kolonileri bulabildik" ifadelerini kullandı. 

61 İMPARATOR PENGUEN KOLONİSİNİN KITAYA DAĞILMIŞ VAZİYETTE OLDUĞU BİLİNİYOR

The Independent'tan Harry Cockburn'un haberine göre, Antarktika'da varlığı bilinen imparator penguen kolonisi sayısında yüzde 20'lik bir artışa neden olan yeni koloniler, iklim krizinin dünyanın en güneyindeki kıta üzerindeki etkilerini inceleyen bilim insanları için yeni ve önemli bir kıstas sağlıyor. 11 yeni koloniden üçü daha önce tespit edilse de bu bulgu doğrulanmamıştı. Şimdiyse 61 imparator penguen kolonisinin kıtaya dağılmış vaziyette bulunduğu biliniyor.

'HER NE KADAR BU İYİ BİR HABER OLSA DA KOLONİLER KÜÇÜK'

Britanya Antarktika Araştırma Kurumu'nda (British Antarctic Survey) uydu haritalama çalışmasının başını çeken coğrafyacı Dr. Peter Fretwell "Bu heyecan verici bir keşif" dedi:

"Antarktika'nın kıyı şeridini gösteren yeni uydu görüntüleri sayesinde bu yeni kolonileri bulabildik. Her ne kadar bu iyi bir haber olsa da koloniler küçük, dolayısıyla bu gelişme toplam nüfusu sadece yüzde 5-10 oranında artırıp penguen sayısını yarım milyonun biraz üstüne, üreyen çift sayısını da yaklaşık 265 bin 500 ile 278 bin 500 arasında bir rakama çıkarıyor."

İMPARATOR PENGUENLER ÜREMEK İÇİN DENİZ BUZUNA İHTİYAÇ DUYAR

İmparator penguenler üremek için deniz buzuna ihtiyaç duyar ve ulaşımıyla araştırması çok güç alanlarda yaşar. Çünkü bu bölgeler uzaktadırlar ve sıcaklığın -50 santigrat dereceye kadar düşmesi genelde erişimi imkansızlaştırır. Son 10 yıldır Britanya Antarktika Araştırma Kurumu'ndaki bilim insanları, yeni kolonileri buzda guano lekelerini arayarak bulmaya çalışıyor. Tercih ettikleri üreme habitatı olan deniz buzunun kaybolmasının imparator penguenleri tehlikeye soktuğu biliniyor.

İKLİM ISINMASIYLA BERABER BU YERLERİN YOK OLMASI DA MUHTEMEL

İklim değişikliğine dair mevcut tahminler bu habitatın azalma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Yeni bulunan kolonilerin çoğu, imparator penguenlerin üreme sahalarının sınırında bulunuyor. Dolayısıyla iklimin ısınmasıyla beraber bu yerlerin yok olması da muhtemel.

'BU BÖLGEYİ DİKKATLE İZLEMEMİZ GEREK'

Britanya Antarktika Araştırma Kurumu'nda koruma biyolojisinin başında olan Dr. Phil Trathan, son 30 yıldır penguenleri inceliyor. Trathan da şöyle dedi:

"Bu yeni kolonileri bulmamız iyi haber olsa da üreme alanlarının hepsi, yakın tarihli modellemelerin öngörülerine göre imparator penguenlerin azalacağı yerlerde bulunuyor. Bu nedenle bu alanlardaki kuşlar muhtemelen 'kömür madenindeki kanaryalar.' Yani iklim değişikliği etkileyeceği için bu bölgeyi dikkatle izlememiz gerek."

ARAŞTIRMA 'REMOTE SENSİNG İN ECOLOGY AND CONSERVATİON' ADLI AKADEMİK DERGİDE YAYIMLANDI

Çalışma, kolonilerin bir kısmının kıyıdan epey uzakta, sığ sularda bulunan buzdağlarının etrafında oluşmuş deniz buzu bölgelerinde yer aldığını tespit etti. Karadan uzaklığı 180 kilometreye kadar çıkan bu koloniler, giderek daha iyi tanınan bu türün davranışları açısından da şaşırtıcı bir keşif oldu. Araştırma Remote Sensing in Ecology and Conservation adlı akademik dergide yayımlandı.

Çeviren: İrem Oral


PAYLAŞ