Üyelerine yönelik saldırıyı protesto eden EMEP’lilere soruşturma

Fotoğraf: Evrensel

Emek Partisi’nin, işçilere bildiri dağıtan üyelerine yönelik saldırıyı protesto etmek için  Aytek Konfeksiyon önünde yaptığı basın açıklamasına katılanlar hakkında patronun şikayeti üzerine soruşturma açıldı.

3 Temmuz'da fabrika önünde kıdem tazminatının fona devredilme girişimlerine karşı işçilere bildiri dağıtan Emek Partisi üyesi 3 kişi saldırıya uğramı, 7 Temmuz'da da EMEP üye ve yöneticileri fabrika önünde saldırıyı protesto etmişti. 

Evrensel’de yer alan habere göre Adana’da kurulu olan ve uluslararası firmalara fason üretim yapan Aytek Konfeksiyon önünde bildiri dağıtımı sırasında Emek Partili üç kişiye patronun oğlu ve adamları tarafından gerçekleştirilen saldırıyı protesto eden Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, GYK Üyesi Halil İmrek ile parti üye ve yöneticisi 12 kişi hakkında soruşturma açıldı. Basın açıklamasının gerçekleştiği fabrika önünde bekleyen polislerin tuttuğu tutanağa göre ifadeye çağrılanlar arsında haber takibi için orada bulunan Evrensel muhabiri Volkan Pekal da yer aldı.

Saldırının ardından darp raporu alan Emek Partisi üyeleri için Emek Partisi Adana İl Örgütü, siyasi faaliyetleri engellenerek suç işlendiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunmuştu. Şikayet üzerine geçtiğimiz günlerde saldırganlar hakkında soruşturma başlatıldı. Suç duyurusunda Emek Partisinin saldırıdan önceki bildiri dağıtımı sırasında patronun oğlu olan şahsın ‘Biz asgari ücretin artmasını istemiyoruz’ diyerek bildiri dağıtımını engellemeye çalıştığı, olay günü de yine patronun oğlu ve beraberindeki 15 kişilik grup tarafından linç edilmek istendiği ifade edildi.

Haklarında soruşturma açılan EMEP üye ve yöneticileri Emniyette verdikleri ifadede kendilerine saldırarak suç işleyen patronun, suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi.

EMEP’lilerin avukatı Tugay Bek “Tüm siyasi partiler gibi Emek Partisi’nin de yurttaşları aydınlatmak maksadıyla bildiri dağıtması Anayasa tarafından güvence altına alınmış bir haktır. Aytek isimli fabrikanın yöneticileri Emek Partisi’nin faaliyetlerini engelleme suçu işleyip üstüne bir de şikayette bulunarak Adliye ve Emniyet güçlerini gereksiz yere oyalamaktadır. Kamusal alanda gerçekleşen bildiri dağıtma ve basın açıklaması yapma eylemi her hangi bir  şekilde iş yerindeki çalışma hürriyetini engellememektedir..Atılı suçun unsurları oluşmamıştır” dedi.


PAYLAŞ