'Benim için bira tam anlamıyla bir maço erkek içkisi'

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök köşesinde, "Bira sohbetinin bir başka ilginç konusu ise biranın erkek mi kadın içkisi mi olduğuydu... Benim için bira tam anlamıyla bir maço erkek içkisi..." ifadelerini kullandı.

Köşe şöyle devam etti;

"Ben bunu söylerken Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, 'Ama unutmayın ki Sümerlerin bir bira tanrısı değil, bira tanrıçası vardı ve adı Ninkasi’ydi' dedi.

Dahası var... Biraya bugünkü tadını veren ve ömrünü uzatan “şerbetçiotu”nu katmayı ilk bir kadın akıl etmiş.

Sümerlerde bütün bira üreticileri kadınmış. Ve bugün Efes biralarının üretimindeki 29 bira ustasının 6’sı kadınmış. Ayrıca bu kadınlardan biri bira gelişimini destekleyen uluslararası bir topluluk olan Pink Boots Society üyesiymiş. Ayrıca 3 kadın şerbetçiotu üreticisi ile çalışıyorlarmış..

ULUSLARARASI bira günü sohbetinde öğrendiğim bir başka şey de şu oldu. Dünyada “bira hakemliği” diye bir şey varmış... Göbeklitepe biranın tarihini değiştiriyor

Bunların görevi turnuvalarda biraları tatmak, değerlendirmek ve geri bildirim vererek biranın kalitesini düzeltmekmiş... Çok sıkı bir eğitimden geçiyorlarmış.

Sonunda 90 dakika içinde 6 farklı birayı en ince ayrıntısına kadar tarif etmek, hammaddelerini bilmek ve bununla ilgili en az 2 geri bildirim yapmak zorundalarmış.

Avrupa’da 350 bira hakemi varmış.

Şimdi Türkiye’nin de iki bira hakemi yetişmiş. Cuma akşamı onlardan biri ile tanıştım. Koray Anar, aynı zamanda Anadolu Efes’in üretim direktörü...

Öteki ise şirketin İzmir’deki Ar-Ge merkezinde yeni ürün geliştirme bölümü yöneticisi Cem Sürer... " 


PAYLAŞ