Erdoğan'dan 'koronavirüs aşısı' açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Biz asırlık hedeflerin peşinde koşuyoruz. Türkiye'yi 21. yüzyılın lider ülkelerinden biri yapmanın hayalini kuruyoruz. Yaptıklarımız, hayallerimizin küçük parçası. Daha çok yol var. Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var. Birileri fildişi kulelerde ahkam keserken, milletimize karamsarlık yayarken biz büyük ve güçlü Türkiye hedefimize yürüyoruz" ifadelerini kullandı. 

AŞI AÇIKLAMASI'

Türkiye'nin yerli aşısını geliştiren ülkeler arasında Dünya Sağlık Örgütü'nün listesinde ABD ve Çin'in ardından 3. sırada geldiğini belirten Erdoğan, "Covid-19'a karşı iki aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamladı, biri klinik aşamada" dedi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Ekonomide açıkladığımız destek paketleriyle, esnafından çiftsine, emeklisine, her kesimden insanın yanında olduğunu gösterdik.    

Dünya genelinde yatırımların yavaşladığı bir dönemde biz art arda açılış gerçekleştirdik. 

Birileri fildişi kulelerde ahkam keserken, milletimize karamsarlık yayarken biz büyük ve güçlü Türkiye hedefimize yürüyoruz. 

TÜBİTAK SAGE Çevresel Test Merkezi sayesinde tüm çevre-şart testleri ülkemizde icra edilecek.

Türkiye'nin adını, bilim olimpiyatlarında daha yükseğe taşıyacak TÜBİTAK Fen Lisemiz, 2021-22'den itibaren öğrenci almaya başlayacak. 

Sanayide dışa bağımlılık milli güvenlik açısından en az siyasi bağımlılık kadar vahim bir durumdur.

Bakınız 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde Türkiye ekonomisinin ihracat hacmi sadece 36 milyar dolardı. Bu ihracatı sürükleyen 3-5 sektör varken, sanayi altyapısı son derece zayıftı. 

Teslim aldığımız bu ekonomide kalkınmayı hızlandıracak yatırımları hayata geçirdik. İhracat hacmi geçen yıl 180 milyar dolara ulaştı.

TÜBİTAK'ın desteğiyle 120 kişilik bir ekip dünyanın ilk elektrikli, lastik tekerlekli ekskavatörünü, Türkiye'de üretti. 

IMF'ye olan 3,5 milyar dolar borcumuzu sıfırlaştık, ekonomimiz güçlendikçe sözümüzün itibarı arttı.

Biz büyük ve güçlü Türkiye hedefimize yürürken son 18 yılda bir Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemi inşa ettik.

Herkesin ufku denize kadardır. Biz asırlık hedeflerin peşinde koşuyoruz. Türkiye'yi 21. yüzyılın lider ülkelerinden biri yapmanın hayalini kuruyoruz. Yaptıklarımız, hayallerimizin küçük parçası. Daha çok yol var. Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var. 

TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan Covid-19 Türkiye Platformu 8 farklı aşı ve 10 farklı ilaç projesi yürütüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yerli aşısını geliştiren ülkeler arasında ABD ve Çin'den sonra geliyoruz. 

Covid-19'a karşı iki aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamladı, biri klinik aşamada


PAYLAŞ