Putin ilk koronavirüs aşısının tescillendiğini duyurdu

Putin: Dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi Kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi.

'TESCİLLENDİ'

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’dan kendisini aşı ile ilgili bilgilendirmesini isteyen Putin, “Yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti” dedi.  Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden Putin, bunun dünya için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

'KIZIMA AŞI YAPILDI'

Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi.

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti. Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” dedi.

Şüpheyle yaklaşan bilim insanları da bulunuyor

Aşının insan deneylerine iki aydan kısa süre önce başlanmıştı. Rus yetkililer daha önce ilk olarak sağlık çalışanları, öğretmenler ve diğer risk gruplarının aşılanacağını açıklamıştı.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞILIYOR

Ancak aşının normalde aylar süren ve binlerce kişi üzerinde deneme yapılan üçüncü faz klinik denemelerinin bu kadar kısa sürede tamamlanması hem ülke içinde hem de ülke dışında çok sayıda bilim insanının gelişmeye karşı şüpheyle yaklaşmasına neden oluyor. Şu anda dünyada 100'den fazla Kovid-19 aşısı geliştiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre bunlardan en az 4'ü insanlar üzerinde denemeleri içeren üçüncü faza geçmiş durumda.

Sputnik


PAYLAŞ