Bağdat, Hulusi Akar’ın ziyaretini iptal etti

Irak ordusu, Türkiye'ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuzey Irak'ta düzenlediği saldırıda iki üst düzey ordu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurdu.

İki ülke ilişkilerini geren olayın ardından Bağdat, Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Irak ziyaretini iptal etti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise Türkiye ve PKK’ye ‘savaşlarını Kürdistan Bölgesi sınırları dışına taşıma’ çağrısı yaptı.

‘TEHLİKELİ BİR İHLAL’

Irak Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında, “Türkiye ordusunun Irak toprakları içindeki devamlı ihlalleri, Irak egemenliğine yönelik tehlikeli bir ihlaldir ve kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada Türkiye’ye ‘bütün askeri hareketliliğini bir an önce durdurma’ çağrısı yapıldı; Ankara’dan ‘uluslararası teamüller temelinde iyi bir komşu olarak hareket etmesi’ istendi. Irak Cumhurbaşkanlığı, iki ülke sınırları arasındaki sorunların uzlaşıyla çözülmesi çağrısında bulundu.

Benzer bir kınama açıklaması yayınlayan Irak Dışişleri Bakanlığı ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yarın Bağdat’a düzenleyeceği ziyareti de iptal ettiğini duyurdu. Rudaw’ın aktardığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin tekrar eden askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir” denildi. Açıklamada Irak topraklarındaki Türk kuvvetlerinin çekmesi talep edildi. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne protesto notası verileceğini de duyuran Irak Dışişleri Bakanlığı “Türkiye’nin ihlallerine karşı açık ve birden fazla seçeneğimiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden de Türkiye ve PKK’nin savaşlarını ‘Kürdistan Bölgesi sınırları dışına taşıma’ çağrısı geldi. “PKK ve Türkiye’nin savaş ve çekişmelerini Kürdistan Bölgesi ve Irak sınırlarının dışına taşımaları ve halkımızı kurban etmemeleri gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz” denildi. Erbil’in açıklamasında, ölen komutanların isimleri 2. Sınır Tümen Komutanı Albay Muhammed Reşid Süleyman ve 2. Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin olarak verildi; Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan’ın yaralandığı belirtildi.

Rudaw


PAYLAŞ