CHP’den 81 ilde ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması

CHP Kadın Kolları, hükümetin hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin 81 ilde eşzamanlı açıklama yaptı.

CHP’nin 14. Olağan Kadın Kolları Kurultay’ında Kadın Kolları Başkanlığına seçilen Aylin Nazlıaka, son dönemde tartışmaya açılan İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesi girişimlerine karşı basın açıklaması yaptı.

81 ildeki CHP kadın örgütleriyle eşzamanlı yapılan açıklamada konuşan Nazlıaka, “İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara, sözleşmeyi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz” dedi.

Türkiye’de uzun yıllardır kadın haklarının sadece kağıt üzerinde olduğunu vurgulayan Aylin Nazlıaka, şunları söyledi:

SÖZLEŞME UYGULANSAYDI BİRÇOK KADIN YAŞAYACAKTI: Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün tam olarak uygulanıyor olsa idi birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı.

SÖZLEŞMEYİ KALDIRMAK İSTEYENLERE O KOLTUKLARI DAR EDECEĞİZ: İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla tartışmaya açılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, ülkemizde tüm kadınlar haklarını tek tek öğrenip savunana kadar sokak sokak gezeceğiz, anlatacağız, dertleşeceğiz. Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği; hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz. Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz.


PAYLAŞ