Bakan ve Vakıflar'ın Galata Kulesi açıklaması çelişti

DAHA FAZLA OKU

TÜKENMEZ HABER - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen Galata Kulesi’nde ‘restorasyon’ çalışmasındaki görüntüler tartışma yarattı. Bakanlık ve Vakıflar, birbiriyle çelişkili açıklamalar yaparken Kule'nin restorasyonunu üstlenen Es Yapı'nın Genel Müdürü'nün de eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıktı.

BAKAN'DAN AÇIKLAMA: YAPTIRIM UYGULANACAKTIR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise yaptığı açıklamada Galata Kulesi'nin duvarlarının yıkıldığının asılsız olduğunu öne sürdü. Ersoy, şunları kaydetti:

"Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır" 
 

BİRBİRİYLE ÇELİŞEN AÇIKLAMALAR

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Galata Kulesi'ndeki yıkımla ilgili 'olmazsa olmaz' derken T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı 'Tarafımızca da uygun görülmeyerek gereken müdahale yapıldı' dedi. 

'AMELİYAT YAPAN DOKTORU İŞKENCECİ GİBİ GÖSTERMEK MÜMKÜN'

Ersoy, "Ameliyat yapan doktoru işkenceci gibi göstermek mümkün! Oysa tedavi için olmazsa olmaz işlem yapıyordur. Restorasyonlar için de bu geçerli. Olan şu; taşıma kabiliyetini kaybetmiş harçlar dün ayıklanmış bugün de aynı taşlar özel harçla yeniden ayağa kaldırılmıştır" diye konuştu.

AKP İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÇIKTI

Eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olan ve şu anda restorasyonu üstlenen ES Yapı Ltd. Şti'nin Genel Müdürü Sevilay Tuncer de sosyal medya hesabından Ersoy'un açıklamasını paylaştı.

AHMET MİSBAH DEMİRCAN: BAKANLIĞIMIZIN BİRİMLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞTİR

Demircan ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır" ifadelerine yer vermişti.

"İBB PERSONELİ ALANA ALINMADI"

Videoyu ilk paylaşan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İBB personellerinin alana alınmadığını duyurdu. Polat sosyal medya hesabından "Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor. Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat’ın paylaştığı görüntülerde kulenin içindeki duvarın hiltiyle tahrip edildiği görülüyor.Polat, söz konusu videoyu paylaşarak “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir” açıklaması yapmıştı.

KILIÇDAROĞLU DA TEPKİ GÖSTERDİ

Söz konusu paylaşım daha sonra kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da söz konusu yıkıma tepki göstererek "Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilirken, tarihe ihanet edeceklerini söylemiştik. Restorasyon kılıfının ardına gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin!" demişti.

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ