AKP'den İstanbul Sözleşmesi çalışması

Fotoğraf: Twitter

 Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve AKP’nin hukukçu kurmayları İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili alternatifli çalışmalar yaptı.

O MADDEYE ŞERH KONULABİLİR

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre İstanbul Sözleşmesi’ndeki “Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması” konusunu düzenleyen 4’üncü maddede geçen ‘cinsel yönelim’ ve ‘toplumsal cinsiyet kimliği’ ifadelerine şerh konulması gündemde. AKP kurmayları, “Böyle bir hazırlık da var. Kadına şiddete karşı sıfır tolerans anlayışı içinde, mücadelemizi sürdüreceğiz. Fakat kamuoyunda tartışılan maddelerle ilgili şerh gündeme gelebilir” dedi. Çalışmada hangi maddeye neden karşı çıkıldığı da anlatılacak.

ÇIKILIRSA YA YASA YA YENİ SÖZLEŞME

Bakanlıklar ve AKP’nin hukukçu kurmayları, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması durumunda nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili de 2 ayrı yol haritası belirledi. Hazırlanan çalışmalar salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı MYK toplantısında değerlendirilecek. Erdoğan’ın talimatına göre son şekli verilecek çalışma ilgili çevrelerde görüşe açılacak.


PAYLAŞ