Baykal'dan operasyon açıklaması: Siyaset ve diplomasi başarısız kalınca iş askere düşüyor

Barış Pınarı Harekatı'nı değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Deniz Baykal, açıklamasında "Sivil ölümlere karşı harekatı dikkatli sürdürmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'HAREKATTA SİVİL KAYIPLAR OLMAMASI DA ÖNEMLİ'

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan Baykal, TSK’nın harekatı nokta hedeflere göre planlamasının ‘çok isabetli’ olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Askerimizin Allah yardımcısı olsun. İnşallah kayıp vermeden görevlerini tamamlayıp dönerler. Harekatta sivil kayıplar olmaması da önemli. İnşallah bundan sonra da öyle devam eder."

'BEDELİNİ MİLLET ÖDÜYOR'

“Bir defa siyaset ve diplomasi başarısız kalınca iş askere düşüyor” diyen Baykal, şöyle devam etti:

"Bunun bedelini de millet ödüyor. Ama yeni bir durum var: Dost ve müttefik ülkenin siyasi başarısızlığının bedelini biz ödüyoruz. Bundan sonrası için harekatı yüzümüzün akıyla tamamlamamız, bunun için de sivil ölümlere karşı harekatı dikkatli sürdürmemiz gerekiyor.

Bir de harekatın süresini, hedeflerini iyi seçerek kayıplara yol açmadan hayırlısıyla tamamlanmasıdır. Allah, askerimizi muzaffer etsin."

'ÇOK ALINACAK DERSLER VAR'

Harekatın başarıyla tamamlanırsa Türkiye’nin bölgede daha belirleyici olacağı görüşünü dile getiren Baykal'ın şöyle konuştu:

"Suriye ile ilişki dahil bölgede etkisi ve ağırlığı daha da artar. İnşallah bu iyi planlanır, siyasi ve diplomasi hatalarına sürüklenmeden bu güç bölgeyi yönlendirmeyi başarırız. Çok alınacak dersler var. Dost ve müttefik ülkenin hatalarının bedelini biz ödüyoruz."

 


PAYLAŞ