Haftanın fotoğrafları

Antalya'da "Deniz Efsaneleri" temasıyla bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası Kum Heykel Festivali kapsamında yapılan kum heykeller. (Fotoğraf: Mustafa Çiftçi - AA)
Pakistanlılar, ülkelerinin İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 73. yılı kutlamaları öncesinde başkent Karaçi sokaklarında kutlamalar yaptı. (Fotoğraf: Sabir Mazhar - AA)
Çekya'nın Brno kentinin Cow's Hill bölgesinde, Brno Gözlemevi ve Planetaryumu tarafından sergilenen dev Dünya ve Ay modelleri ziyaretçiler tarafından ilgi gördü. (Fotoğraf: Lukas Kabon - AA)
"Perseid meteor yağmuru", Samsun'un Yakakent ilçesinde de gözlemlendi. (Fotoğraf: Veysel Altun - AA)
Başkentte koronavirüs dolayısıyla tatile çıkamayan iki çocuk babası Ümit Eker, hem çocukları hem de yeğenleri için traktör römorkunu havuza çevirdi. (Fotoğraf: Emin Sansar - AA)
Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'nın 10 yıllık sakinlerinden kaplumbağa "Sabi" ile timsah "Muhteşem Timi"ye yalnızlıklarını sonlandıracak eş aranıyor. (Fotoğraf: Mustafa Çiftçi - AA)
Belarus’ta cumhurbaşkanı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasına yönelik protestolar devam etti. Belarus’un Moskova Büyükelçiliği önünde de Rus muhalif gruplarının desteğiyle protesto düzenlendi. (Fotoğraf: Sefa Karacan - AA)
Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde toplanan bir grup Filistinli, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşmasını protesto etti. (Fotoğraf: Ali Jadallah - AA)
Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bir araya gelen uluslararası dini hareketi "Beyaz Kardeşlik" üyeleri, Rila Dağı'ndaki Yedi Göl yakınında, Yeni Kozmik Yılı'nı, bir ritüel olan Panevrtimi Dansı ile karşıladı. (Fotoğraf: Stringer - AA)
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Aççana Höyük, eski Alalah kentinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında, yaklaşık 3 bin 400 yıllık tablet bulundu. (Cem Genco - AA)
Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat'ta gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden 9 göçmen kökenli için anma etkinlikleri düzenlendi. Berlin'de düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı. ( Abdulhamid Hoşbaş - Anadolu Ajansı )
ABD'nin Kaliforniya eyaleti yangınlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Vacaville bölgesindeki Hennessey Gölü çevresinde salı günü başlayan yangın yüzünden pek çok ev kullanılamaz hale geldi. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor. ( Neal Waters - Anadolu Ajansı )
Mali'de askeri darbe yaparak Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'yı istifaya zorlayan darbeciler, seçimlerin en makul sürede yapılacağını duyurdu. Devrik cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, başkent Bamako'ya 15 kilometre mesafede bulunan ve 2012'de dönemin Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'nin devrilmesinde de önemli rol oynayan Kati garnizonunda tutuluyor. ( Stringer - Anadolu Ajansı )
Konya'nın Sarayönü ilçesinde halı ticaretiyle uğraşan Mustafa Karadoğan, yakın zamana kadar el işçiliği halı, kilim ve seccade üretiminin önemli merkezleri arasında gösterilen Ladik Mahallesinde, ünü ülke dışına da ulaşan Ladik halısını, son örnekleriyle yaşatmaya çalışıyor. ( Serhat Çetinkaya - Anadolu Ajansı )
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı, Doğu Karadeniz'de turistlerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ'ın Altındere Vadisi Milli Parkı'na bakan eteğinde kurulan manastır, tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından eşsiz bir yapı olarak ziyaretçilerini mevsime özgü görüntüsüyle büyülüyor. ( Ali Balıkçı - Anadolu Ajansı )
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı, Doğu Karadeniz'de turistlerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ'ın Altındere Vadisi Milli Parkı'na bakan eteğinde kurulan manastır, tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından eşsiz bir yapı olarak ziyaretçilerini mevsime özgü görüntüsüyle büyülüyor. ( Ali Balıkçı - Anadolu Ajansı )
"Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri" için Türkiye'nin farklı kentlerinden ve yurt dışından çok sayıda kişi Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine geldi. Etkinliğe katılanlar, Hacı Bektaş Veli'nin inzivaya çekilerek ibadet ettiği mağarayı da ziyaret ederek, burada günahı olanların geçemeyeceğine inanılan, "delikli taş"tan geçmek için yoğun çaba harcıyor. ( Sercan Küçükşahin - Anadolu Ajansı )
Türkiye'de deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama alanları arasında yer alan Mersin kumsallarında, yavrular yumurtadan çıkıp zorlu yaşam mücadelesiyle denize ulaşıyor. Kumu kazarak yüzeye çıkan yavrular, martılar, yengeçler ve köpeklere yem olmamak için hızlı hareket ederek mavi sularla buluşuyor. Denize doğru yola çıkarken yönünü bulamayan yavru kaplumbağalara ise Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi görevlileri yardımcı oluyor. Yuvadan çıkmalarıyla içgüdüsel olarak bir an önce denize ulaşmaya çalışan yavru deniz kaplumbağaları, kumsallarda zorlu mücadele veriyor. ( Mustafa Ünal Uysal - Anadolu Ajansı )

PAYLAŞ