TikTok, Trump'ın yasaklamalarına karşı yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor

Kısa video paylaşım uygulaması TikTok, uygulamanın ABD'de yasaklanmasına itiraz etmek için yasal işlem başlatmaya hazırlandığını duyurdu.

Yasaklamanın ardından TikTok'tan yapılan açıklamada ‘’Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil davranılmasını sağlamak için yargı yoluyla itiraz etmekten başka seçeneğimiz yok’’ ifadelerine yer verilirken, yaklaşık bir yıldır ABD Başkanı Donald Trump ile iletişim kurmaya çalışıldığına dikkat çekildi. Yasal süreç eksikliği ve ’gerçeklerle ilgilenmeyen’’ bir yönetim ile karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, video uygulamasında kullanıcı verilerinin Çinli yetkililere teslim edilmediği de kaydedildi.

TikTok, Hindistan'da yasaklanırken, Avusturalya da uygulamaya karşı önlem almayı planlıyor.

NE OLMUŞTU?

Çinli firmaların geliştirdiği ve sahip olduğu mobil uygulamaların "ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini" ileri süren Trump, kişi bilgilerinin toplanıp şantaj ve şirketler için casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia etmişti. ABD Başkanı Trump, TikTok'u ABD'de yasaklayacağı yönünde açıklamalar yapmıştı ve Microsoft ya da benzer ABD merkezli bir firmanın TikTok'u alması gerektiğini söylemişti. Trump, "Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok'u 15 Eylül'de kapatacağız" ifadesini kullanmıştı.


PAYLAŞ