'Toplumsal cinsiyet' algılarını yıkan kadınlar anlatıyor (1)

Yağmur Özel

TÜKENMEZ HABER - Kadınlar dünyanın dört bir yanında, cinsiyetçi söylem ve politikalara meydan okumaya devam ediyor. 'Elinin hamuruyla erkek işine karışma' gibi söylemler ve baskılara karşı mücadele eden kadınların en fazla ayrımcılığa uğradığı yerlerin başında iş yerleri ve iş yaşamı geliyor. Kadınlar toplumda ‘erkek işi' olarak kodlanan birçok meslekte yer bulamazken, bazı kadınlar buna direnerek hem istedikleri meslekleri yapıyorlar hem de ön yargıları kırıyor.

'Toplumsal cinsiyet kalıplarını' yıkan kadınların yer aldığı dosyamızın ilk konuğu Yağmur Özel.

'GEMİDE KADIN OLMANIN DEZAVANTAJINI GÖRDÜM'

Yağmur Özel, özel bir şirketin gemilerinde uzakyol vardiya mühendisi olarak çalışıyor.

Tükenmez Haber'e konuşan Özel, denizcilik sektöründe cinsiyete dayalı ayrımcılıkları ve sektörün kadın çalışanlara yaklaşımlarını anlattı. 

Özel, "Kadınlar denizde çalışamaz ön yargısını kırana kadar gemide kadın olmanın dezavantajını gördüm" dedi.

'ŞİRKETLER, KADIN STAJYERLER İÇİN ÇOK AZ KONTENJAN VERİYOR'

Kadın olması nedeniyle staj bulmakta zorlandığını belirten Özel sözlerine şöyle devam etti:

"Şirketler, kadın stajyerler için çok az kontenjan veriyor ya da hiç vermiyor. Şirketlerin çoğu, kadın stajyerlere olumsuz bakıyor ama günümüzde bu algı kırılmaya başladı. İlk stajımı bulmamda okulum yardımcı oldu. Şu anda staj yaptığım şirkette çalışıyorum."
 
'CİNSİYET FARK ETMEKSİZİN HERKESİN HER İŞİ YAPABİLECEĞİ KANITLANDI'

"Cinsiyetinizden dolayı size herhangi bir işi vermedikleri oldu mu?" sorusunu yanıtlayan Özel, "Evet, başlarda oldu ve arada hala oluyor. Ama cinsiyet fark etmeksizin herkesin her işi yapabileceği kanıtlandı" dedi.

'DENİZCİLİKTE KADIN ÇALIŞAN SAYISI ARTMAYA BAŞLADI'

Denizcilik sektöründeki cinsiyete dayalı ayrımcılıklardan bahseden Özel, şunları söyledi:

"İnsanlar, ilk başlarda denizciliğin sadece erkeklerin yapabileceği bir iş olduğunu düşünüyordu. Hala böyle düşünceler olmasına rağmen denizcilikte cinsiyet ayrımı azalmaya ve kadın çalışan sayısı artmaya başladı. Şirketler gemideki erkek sayısından ve denizci yaşantısından dolayı kadın çalışanlara sıcak bakmazlardı."

Bir kadın olarak 'erkek egemen' bir sektörde çalışıyor olmanın dezavantajını anlatan Özel, "Gemiye ilk katıldığımda insanlar erkek zabitlere davrandığı gibi davranmadı" dedi.

'HALA KADIN ÇALIŞTIRMAYAN BÜYÜK ŞİRKETLER VAR'

"Hala kadın çalıştırmayan büyük şirketler var. Staj başvurusuna gittiğim büyük şirketlerde kadın olduğum için CV doldurmama izin verilmeden reddedildim" diyen Özel, artık sektörde kendini ifade edebildiğini söylüyor.

'ALGILARI YIKIYORUZ'

Özel, tüm olumsuzluklara rağmen kadınların 'erkek egemen iş dünyası'nda 'kadınlar yapamaz' denen işlerin de yapılabildiğini gösterdiklerini belirtiyor. Özel, "Cinsiyetimiz nedeniyle 'bizden beklenmeyen şeyleri' göstererek algıları yıkıyoruz" dedi.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR