Baskılara dayanamayan TikTok CEO'su Mayer istifa etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın, sosyal medya platformu olan TikTok uygulamasının ABD'de yasaklanması çağrısının ardından TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı.

İSTİFA KARARINI VE GEREKÇELERİNİ DUYURDU

TikTok'un CEO'su Kevin Mayer, ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendileri için güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle uygulamanın ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satması için Çinli sahibine baskı yapması üzerine istifa etti. Mayer, çalışanlara hitaben kaleme aldığı mektupta, istifa kararını ve gerekçelerini duyurdu.

'İSTİFA KARARINI SİYASİ ORTAMIN KESKİN BİR ŞEKİLDE DEĞİŞMESİ NEDENİYLE ALDIM'

Mayıs ayında TikTok'un başına geçen Mayer, istifanın kararını “siyasi ortamın keskin bir şekilde değişmesi” nedeniyle aldığını belirtti.Mayer, kararını “İstifa kararından önce kurumsal değişikliklerin neleri gerektireceği ve bunun benim üstlendiğim küresel rol için ne anlama geldiği konusunda ciddi muhasebe yaptım” ifadeleriyle değerlendirdi. Ana şirket Bytedance, TikTok'un ABD operasyonlarını satın alması için Microsoft ile görüşürken, Mayer, sürecin kısa süre içerisinde tamamlanmasının beklendiğini aktardı.

'MİCROSOFT YA DA BAŞKA BİR FİRMAYA SATILMADIĞI TAKDİRDE, TİKTOK'U 15 EYLÜL'DE KAPATACAĞIZ'

Çinli firmaların geliştirdiği ve sahip olduğu mobil uygulamaların “ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini” söyleyen Trump, kişi bilgilerinin toplanıp şantaj ve şirketler için casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia ediyor. Trump, TikTok'a karşı alınacak önlemleri uzun süredir düşündüklerini vurgulayarak, uygulamayı ABD'de yasaklayacağını duyurmuştu. Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini aktaran Trump, Microsoft ya da benzer ABD merkezli bir firmanın TikTok'u alması gerektiğini söylemişti. Trump, “Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok'u 15 Eylül'de kapatacağız” ifadesini kullanmıştı. 

Evrensel


PAYLAŞ