ABD'de maymun krizi: Aşı çalışmalarına denek bulunamıyor

Fotoğraf: Vikipedi

Covid-19'a yönelik aşı çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ABD'li bilim insanları, denek maymun kıtlığıyla karşı karşıya. Kaliforniya Ulusal Primat Araştırma Merkezi'nde bulaşıcı hastalık uzmanı Koen Van Rompay "Ülke çapında büyük bir kıtlık var" diye konuştu.

BİOQUAL CEO'SU: TAMAMEN TÜKENDİLER

ABD'deki primat araştırmaları halihazırda pahalıydı ve görünüşe göre koronavirüs salgınıyla birlikte daha da zorlaştı. Araştırma firması Bioqual'in CEO'su Mark Lewis, "Artık hiç Hint şebeği bulamıyoruz. Tamamen tükendiler" ifadelerini kullandı. Ulusal Primat Araştırma Merkezleri, araştırmalarda en çok kullanılan maymun türünün Hint şebekleri olduğunu belirtiyor.

'ÇİN'DEN SAĞLANAN TEDARİK AZALDI'

New York Post'un The Atlantic'ten aktardığına göre maymun krizi, salgının hayvanlara yönelik talebi artırmasından ve Çin'den sağlanan tedariğin azalmasından kaynaklanıyor.

'35 BİN MAYMUN İTHAL EDİLMİŞTİ'

ABD'nin geçen yıl ithal ettiği yaklaşık 35 bin maymunun yüzde 60'ını Çin sağlamıştı. Ancak ülke, Covid-19 krizinin başlamasıyla ihracatı durdurmuştu. Maymunlar, ABD'deki biyomedikal araştırmalarda kullanılan hayvanların yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturuyor. Ancak insanlı deneylerden önceki son aşamada devreye girdikleri için büyük önem taşıyor. Öte yandan, araştırmalar gereği Covid-19'la enfekte edilen maymunların Hayvan Biyogüvenliği Seviye 3 laboratuvarlarında tutulması gerekiyor ve ABD'de bu laboratuvarlardan sınırlı sayıda bulunuyor.

'İZNİMİZ YOK'

Van Rompay, çalıştığı araştırma merkezinin, Kovid-19'un potansiyel tedavilerini test etmek isteyen şirketler tarafından sürekli arandığını söyledi. Araştırmacı, "Onlara şunu söylemek zorunda kalıyorum: ‘Üzgünüm, araştırmanızı gerçekleştirme iznimiz yok'" dedi.

Independent Türkçe, New York Post, The Atlantic


PAYLAŞ