'Benim ölüme değil, dirime sahip çıkılsın'

Boşanmak istediği erkek tarafından öldüresiye şiddet gören Derya Elbasan'ın davasında sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 15 Eylül 14.00 tarihine ertelenmesine karar verildi.

'HAKSIZ TAHRİK TALEP EDİLDİ'

Sanığın haksız tahrik indirimi talep ettiği davaya ilişkin açıklama yapan Elbasan "Benim ölüme değil, dirime sahip çıkılsın" dedi.

'TEK PİŞMANLIĞI YARIM BIRAKMAK'

Elbasan, devamında "İçeride olması demek benim yaşamam demek. Benim gibi birçok kadın var. O insan değil ki pişman olsun. Onda öyle bir şey yok. Onun tek pişmanlığı yarım bırakmak. Tamamlamak için fırsat istiyor. Bu fırsat verilmesin" diye konuştu.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Kadın Meclisleri'nden yapılan açıklamada ise  "Bugün, evli olduğu erkek Erol Elbasan tarafından 20 yıl boyunca sistematik şiddete uğrayan, boşanmak isteyince de geçtiğimiz aylarda silahla öldürülmek istenen Derya Elbasan’ın davasındaydık. Sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 15 Eylül 14.00 tarihine ertelenmesine karar verildi. Davanın takipçisi olacağız." dedi.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BÖYLE SÖYLER'

Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas ise "Kadına yönelik şiddet bu kadar yaygınken, her gün biz başka bir kadın için mücadele ederken, haksız tahrik indirimini bahane ederek, küfür etti diye toplumsal cinsiyet rollerini kadına yönelik ön yargıları meşrulaştırıcı bir şekilde indirim kararı veremezler. Çünkü İstanbul Sözleşmesi aynen böyle söyler" diye konuştu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ