İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari serbest bırakıldı

TÜKENMEZ HABER - İran’da Aralık 2017 yılında başlayan başörtüsü eylemlerine katıldığı gerekçesiyle bir yıl hapis cezası alan Meryem Şariatmedari ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Şariatmedari’nin İran’da yaşayan Gazeteci arkadaşı Peyman Aref, ‘Meryem Şariatmedari dün akşam canlı yayın yaptıktan sonra gözaltına alındığını" söylemişti.

İfadesi alınan Meryem Şariatmedari vizesini uzatması için süre verilmesinin ardından serbest bırakıldı.

Tükenmez Haber’e konuşan Peyman Aref, “Şariatmedari'nin 2017 yılında başlayan zorunlu başörtüsünü protesto ettiği eylemlerine katıldığını ve eylem sırasındaki görüntülerinin viral olduğunu” hatırlattı.

Aref şöyle devam etti;

“2017 yılında İran’da kadınlar başörtüsünü protesto ediyordu. Meryem Şariatmedari seküler harekete katılarak bu eylemlere destek verdi. Eyleme katılan kadınlar yüksek bir yere çıkarak başörtülerini sallıyorlardı. Bir eylemde Meryem Şariatmedari yüksek bir yere çıktı, polis gelmesine rağmen inmedi. Polis Meryem Şariatmedari’yi zorla, şiddet kullanarak indirdi. O anlar viral olmuştu.”

Meryem Şariatmedari’nin bu sürecin ardından baskıya maruz kaldığını ve hapis cezası aldığını söyleyen Peyman Aref, “2019 yılında Meryem yasal yollarla Türkiye’ye geldi. İranlılar Türkiye’yi genelde Batı’ya geçmek için kullanıyor. Ancak dün akşam saatlerinde Meryem Şariatmedari canlı yayında gözaltına alındığını söyledi, o saatlerden sonra haber alamadık” dedi.

"Meryem Şariatmedari’nin Aydın Geri Gönderme merkezinde tutulduğunu biliyoruz" diyen Peyman Aref, 'Göçmen örgütlerinin ve STK’ların harekete geçmesi gerektiğini’ söyledi;

“Eğer Meryem Şariatmedari geri gönderilirse hapisle karşılaşabilir. Bu yüzden hem hukuksal hem de eylemsel desteğe ihtiyacı var. Bütün kurumların ve kamuoyunun desteğini istiyoruz.”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR