Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım'dan MEB'e tepki

Fotoğraf: Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım / Tükenmez Haber

TÜKENMEZ HABER- Uzaktan eğitim konusunda tartışmalar devam ederken geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, okullarda hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceğini söyledi.

Tükenmez Haber'in sorularını yanıtlayan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, 'Fırsat eşitliği açısından bütün öğrencilere internet erişimi sağlamanın anayasal bir zorunluluk olduğunu' söyledi.

Yıldırım, bu süreçte öğretmenlerin karşılaştığı sorunlara ilişkin ise "En büyük sorun MEB'in öğretmenleri uzaktan eğitime hazırlamaması sorunudur" dedi. 

'ÜCRET KESİNTİSİ BÜYÜK HATA OLUR'

Uzaktan eğitime geçilmesi aşamasında öğretmenlerin ders ücretlerinin kesintisi gibi bir durumun da söz konusu olduğunu söyleyen Yıldırım, MEB'i uyararak "Böyle bir şeye kalkışmaları büyük hata olur" dedi.

Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutabilmesinin mümkün olmadığını savunan Yıldırım, "Uzaktan eğitim zorunlu hallerde çocukların geri kalmaması adına yapılması gereken uygulamalardan bir tanesi. Ancak ilkokul, ortaokul, lise çağındaki çocukların birbirleriyle sosyalleşerek kazanabileceği, okuldaki disiplin ve yaşam koşullarını öğrenebilmeleri açısından uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutabilmesi mümkün değil" diye konuştu.

'YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMELİDİR'

Yıldırım şunları kaydetti:

"Salgın riskinin kontrol altında tutabilecek ve okulların her türlü önlemi aldığı bir ortamda mutlaka yüz yüze eğitime geçilmelidir. Aksi bir durumda çocuklardaki gerileme kaçınılmaz olacaktır."

'NE YAZIK Kİ BÜTÜN ÖĞRENCİLERE SAĞLANMADI'

Uzaktan eğitim yapabilmek için teknik imkanlar gerektiğinin altını çizen Yıldırım, "Öğrencilerin hazır olması gerekiyor. Bilgisayar, internet erişiminin var olması gerekiyor. O olmadığı takdirde yine eğitim yaparsınız ama evde alıcı olmaz. Bütün öğrencilere bu sağlanmalıdır. Böyle bir anayasal zorunluluk var. Bu sağlandı mı? Ne yazık ki sağlanmadı" diye konuştu. 

'MÜSAADE EDİLMEMESİ GEREKİR'

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen yılki tespitlerde uzaktan eğitime erişim imkanı olmayan öğrenci sayısı yaklaşık dört milyon, bakanlığın birkaç gün önce açıkladığı rakamlara göre 1.5 milyon. Bir öğrenci bile olsa çocuğun eğitim-öğretim hakkını geriletmek ve sağlamamak anayasal suçtur. Hiçbir çocuğun imkansızlık üzerinden geri götürülmesine müsaade edilmemesi gerekir"

'ÖĞRETMENLER EĞİTİM ALABİLİRDİ'

Öğretmenlerin karşılaştığı sorunlara ilişkin de konuşan Yıldırım, en büyük sorunun MEB'in öğretmenleri uzaktan eğitime hazırlamaması sorunu olduğunu söyledi.

Hazırlığı olmayan, bilgisayarı olmayan, bilgisayarı olsa da nasıl kullanacağını bilmeyen öğretmenler olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bu öğretmenin suçu mudur? Hayır. MEB, madem bir eğitim modeli değişikliği içerisine giriyor, öğretmenler yaz ayında eğitim alabilirdi. Öğretmenlerimizden serzenişler yükseldi. 'Biz hazır değiliz.' Teknik bilgi eksikliğim var' gibi" şeklinde konuştu.

'ÖĞRETMENLERİN TERCİHİ YÜZ YÜZE EĞİTİM'

Yıldırım, öğretmenlerin öncelikle yüz yüze eğitimi tercih ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çünkü uzaktan eğitimde karşısında yeterli öğrenciyi bulamıyor. Uzaktan eğitimle motivasyon sağlamak kolay bir şey değildir. Dersin başında 15-20 öğrenci varsa 3-5 öğrenciye kadar düşüyor. İlerleyen haftalarda daha da düşer. 3-5 öğrenci ortalamasıyla uzaktan eğitim devam ediyor. Bu da ne anlama geliyor? Hiçbir işe yaramıyor. Devam zorunluluğu yok, sınav zorunluluğu yok. Bu şartlar ortadayken uzaktan eğitimin başarılı olması mümkün değil. Ev ortamında çocuğa bu eğitim ortamını sağlayacak ebeveyn olması lazım. Anne-babaların da eğitim seviyesi düşük. İstiyor ama anlamadığı için çocuğuna nasıl hazırlayacağını bilmiyor."


'ÖĞRETMENLERİN DERS ÜCRETİNİN KESİNTİSİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU'

Son dönemde uzaktan eğitime geçilmesi aşamasında öğretmenlerin alacağı ders ücretlerinin kesintisi gibi bir durum söz konusu olduğunu kaydeden Yıldırım, "MEB'i buradan bir kez daha uyarmış olalım. Pandeminin, okulların kapanmasının sebebi öğretmenler değil. Öğretmenler uzaktan da olsa yüz yüze de olsa eğitime devam ediyor. Mesai saatleri dışında da bu yapılıyor. Dolayısıyla böyle bir şey düşünülüyorsa bile bundan vazgeçilmesi gerekiyor. Hem anayasal olarak hem kazanılmış özlük hakkı olarak böyle bir şeye kalkışmaları büyük hata olur" şeklinde konuştu.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR