'Depremin derinliği konusunda Kandilli ve AFAD arasında kargaşa yaşanıyor'

TÜKENMEZ HABER - Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 13.44'te 4,6 büyüklüğünde, saat 15.39'da 4,2, saat 16.21'de ise 4,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. 

AFAD tarafından açıklanan verilere göre, 13.44'te meydana gelen depremin derinliği 15 km olarak belirlendi.

Kandilli Rasathanesi tarafından açıklanan verilere göre, 13.44'te meydana gelen depremin derinliği 5 km olarak belirlendi.

Tükenmez Haber'e konuşan KHK ile ihraç edilmiş Akademisyen Jeofizik Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut, "Adıyaman Sincik Segmenti'nin ve Kahramanmaraş'taki Türkoğlu Segmenti'nin de batıda kalan kollarının deprem üretmesini bekliyoruz" dedi.

Sivrice-Doğanyol Depremi'nden sonra Pütürge'de bir deprem aktivitesinin başlamış olduğunu söyleyen Karabulut, sözlerine şöyle devam etti:

"Pütürge'den sonra Adıyaman Sincik fayının ve Kahramanmaraş'a doğru ilerlemesi, büyük depremler yaratması bekleniyor. O yüzden Adıyaman Sincik Segmenti'nin ve Kahramanmaraş'taki Türkoğlu Segmenti'nin de batıda kalan kollarının deprem üretmesini bekliyoruz, bu beklenen bir durum.

Bugünkü depremde dikkatimi çeken husus; depremin derinliğini Kandilli Rasathanesi 5 km veriyor, AFAD 15 km veriyor. Depremin derinliğini belirlemede halen iki kurum arasında kargaşa yaşanıyor. 

Sivrice-Doğanyol Depremi'nden sonra Adıyaman'daki Sincik Segmenti'nin, kuzeydeki Palu Segmenti'nin de kırılacağını biliyorduk ve buraların depreme hazırlanması için önlemler alınmasını öneriyoruz. Yıkımlar meydana geldikten sonra değil, depremden önce bölgelere gidip bilim insanlarıyla çalışmalar yapılması gerekiyor."


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR