Uzmanlar açıkladı: Ankara'da vaka artışı neden yükseldi?

Fotoğraf: AA

TÜKENMEZ HABER- Türkiye'de Covid-19 vakaları hızla artış eğilimini sürdürüyor. Vakaların en çok görüldüğü illerin başında Ankara geliyor.

Filyasyon ve temaslı hasta takibinin kısıtlı imkanlarla yapıldığını söyleyen bilim insanları, ‘kamu kurumlarında dönüşümlü çalışmaya geçilmesini ve zorunlu üretimin durdurulması’ gerektiğini belirtiyor.

Tükenmez Haber’e konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ve Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karakoç, ‘sokağa çıkma yasakları gibi kısıtlayıcı tedbirlerden çok, şeffaf rakamlar üzerine çalışılması gerektiğini” söylüyor.

SES Ankara Şubesi'nin geçtiğimiz hafta açıklanan araştırmasında “Yıl sonu itibariyle Covid-19 ve kaynaklı ölümler 20 bin dolaylarında olacaktır” denilmişti.

Araştırma sonuçlarını sorduğumuz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, ‘biz bu sonuca Sağlık Bakanlığının açıkladığı doğal ölüm rakamlarıyla ulaştık” dedi.

Yalçınkaya şöyle devam ediyor;

“Biz bu rakamlara Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamları yorumlayarak ulaştık.  Bakan 2019 verilerini açıkladıktan sonra doğal ölüm oranında yüzde 2.2’lik bir artış olacağını söyledi.  Yani bakan, “2020’de beklenen ölüm sayısının yüzde 2.2’sini normal ölüm olarak kabul edeceğiz. Onun üzerinde olacak ölümleri de Covid 19 olarak kabul edeceğiz” demiş oldu.

‘COVİD KAYNAKLI ÖLÜMLER DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR’

Bu durumda 2019’da 435 bin ölüm gerçekleşti. Yüzde 2 gibi bir atışı baz alırsak 2020’de 444 bin gibi bir rakam bekleniyor. Bunun üzerinde gerçekleşecek ölüm oranı da Covid ölüm kabul edilecek. Bakan ilk 8 ayda gerçekleşen doğal ölümleri 309 bin olarak açıkladı. Biz bu rakamların baz alırsak 12 ayın tahminini yaptığımızda 444 bin gibi bir rakam çıkıyor. Bunun 444 bini normal ölümse üzeri de Covid kaynaklı olacak, bu sayı da 20 bini buluyor.”

‘Doğal ölüm oranının yüksek gösterilmesiyle, Covid kaynaklı ölümleri düşürme amacını taşıdığını söyleyen’  Yalçınkaya, “Covid dışı ölümleri normalleştirmek için bu oran yüksek tutuldu. Biz sabit ölümlerde 2.2’lik bir artış olmadığında ısrar ediyoruz” diyor.

‘HESAPLIYORUZ, BU RAKAMLAR GERÇEKÇİ DEĞİL’

Sağlık Bakanlığı’nın her gün açıkladığı vaka sayılarına da itiraz ediyor Yalçınkaya;

“Bakanlık şu anda bir değil, üç semptom gösteren hastaya test yapıyor. Dün 100 bin test yapıldığını onun içinde 1700’ün pozitif çıktığını söyledi. Tanı testlerinin karşılık oranı yüzde 2. Bu rakamlar gerçekçi değil. Bakanlığın hastanesinde çalışan bir hekim ‘tanı testlerinin karşılık çıkma oranının yüzde 20 olduğunu’ söyledi.  Bu hesapladığımızda bu rakamlar gerçekçi değil”

Ankara’da Covid 19’a yakalanan yada yakınlarının testi pozitif çıkan hastalar ‘hastanelerde yer yok, saatlerce sıra bekliyoruz’ diyerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

'PANDEMİNİN İLK GÜNÜNDE ARZ VE TALEP BAKIMINDAN SIKINTI YOKTU'

Bu iddiaları da değerlendiren Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, şu yanıtı verdi;

“OEDC rakamlarına göre, yatak başı nüfus ve sağlık çalışanı bakımından çok gerideyiz. Pandeminin ilk günlerinde arz talep bakımından sıkıntı yoktu. Artık talep arttığı için bunu karşılacak durumda değiliz. Dün son olarak 1400 kişi filyasyon ekibine alındı. İçinde teknik ekip çalışanları var. Ankara’da günlük 2 bin 2 bin 500 vaka var. Bunları temaslılarıyla düşündüğümüzde sayı 7 bin ila 10 bine çıkıyor. 1400 görevliyle bu kriz çözülecek gibi değil.”

‘KAMUDA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMAYA DERHAL GEÇİLMELİ’

İş yerlerinde filyasyon çalışmasının yapılmadığının da altını çizen Yalçınkaya, “Fabrikalarda, atölyelerde, inşaatlarda filyasyon temelli çalışma yapamadık. Emek gününü kaybetmek istemediler. Covid arttıkça yayılma hızı artıyor. 16 bakanlık, Cumhurbaşkanlığı kararına rağmen dönüşümlü çalışmaya geçmedi. Ankara’da 50 bin kamu çalışanı var. Bunu aileleriyle düşünürseniz 2 milyona yakın bir rakam çıkıyor. Bu insanlar hareket halinde. Bu engellenmeden vakalar düşmez” çağrısında bulunuyor.

‘SAĞLIKÇI ATAMALARI YAPILMALI’

Vakaların yükselmesinin ardından gündeme gelen bir diğer konu da ‘sokağa çıkma yasakları’. Kubilay Yalçınkaya ‘yasaklarla salgını yönetemezsiniz’ diyor;

“Her krizde polisiye tedbirler alınmaya çalışıyor. Salgın, yasaklarla engellenemez. Yasaklar sürdürülebilir değil. 2 ay yasak konuldu sonra ne oldu? İş yerinde temas takibi yaptırılmıyor. Dönüşümlü çalışmaya geçilmeli ve acil olarak sağlıkçı istihdamı yapılamalı. Sonbaharda ölümler artacak diyorsunuz, neden sağlıkçıları atamıyorsunuz?

‘HASTALAR 8 SAAT HASTANEDE BEKLİYOR’

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karakoç’a göre ise ‘Ankara’da günlük vaka artışı 2 bin yada 3 binin üzerinde. Bakanlığın açıkladığı rakamlara itiraz eden Ali Karakoç şöyle devam ediyor;

“Ankara’da çok vaka fazla var. Filasyonda çalışan üyelerden aldığımız rakamlara göre 2 bin ve 3 binin üstünde artış var. Hastalar, sağlık hizmeti almakta zorlanıyor. Salgını hastanede karşılarsan, bunu hiçbir ülkenin sağlık sistemi karşılayamaz. Dün orta ölçekli bir eğitim araştırma hastanesine Covid için başvuranların sayısı 830, düşünün şehir hastanesinde bu rakam iki katı. Giden hasta 6 ila 8 saat arası hastanede bekliyor. O kadar beklemenin ardından Covid yayılıyor.”

Sağlık Bakanlığı’nın şeffaf veri açıklamasının salgınla mücadele açısından önemli olduğunu söyleyen Ali Karakoç, “Biz Sağlık Bakanlığı’na en başında beri ‘verileri şeffaf biçimde paylaşın bilimsel araştırmalar yapılsın’ diyoruz. Şeffaflık bu yüzden çok önemli. Biz bu rakamları sadece çalıştığımız alanlardan alıyoruz. Bu yüzden bilimsel çalışma yapılamıyor” diyor.

‘AYASOFYA’NIN AÇILIŞINA OTOBÜS KALDIRILDI’

Ali Karakoç’a göre vakaların artışının en büyük nedenlerinden birisi de iş yerleri, merkezi sınavlar ve temas takibinin olmaması;

“Ankara bürokrasi kenti ve Haziran’dan sonra çok hızlı açılmaya başladı. Dar alanda herkes çalışıyor. Filyasyon da yok. Covid 19 hastaları en çok çalışma alanlarında görülüyor. Kamu kurumları, Ostim, Sincan Organize Sanayi gibi alanlarda çok fazla pozitif vaka var. Fabrikalarda testleri çoğu zaman özel hastaneler yapıyor. Patronlar sonuçları açıklamıyor, hatta pozitif vakaları çalıştırıyor. Diğer taraftan merkezi sınavların iptal edilmemesi vakaları hem buraya hem de Anadolu’ya taşıdı. Diğer yandan Ayasofya’nın açılışına kamu kurumlarından otobüs kaldırılması bu rakamları arttırdı.”

'ZORUNLU OLMAYAN ÜRETİME DE ARA VERİN'

Sokağa çıkma yasaklarıyla salgının yönetilemeyeceğini söyleyen Ali Karakoç sözlerini şöyle tamamlıyor;

“Salgınla baş etmenin yolu yasaklar değil. Böyle bir uygulamanın yeri pandemi yönetiminde yok Siz salgınla mücadele etmek istiyorsanız verileri açıklayın, filyasyon yapın, temaslıları bulun, bunları karantinaya alın. Zorunlu olmayan üretime de ara verin”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR