Dünyanın ilk taşınabilir MR cihazı

Fotoğraf: Hyperlife

JAMA Nöroloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, dünyanın ilk Manyetik Rezonans (MR) cihazının yoğun bakım testlerinde umut verici sonuçlar verdiği bildirildi.

10 KAT DAHA HAFİF

Sağlık sektöründe yeni bir adım olan cihazın testlerinde hemen hemen tüm hastalarda beyin anormalliklerinin etkili bir şekilde tespit edildiği saptandı. Sağlık alanında çalışan bir firma tarafından geliştirilen cihaz, normal MR cihazlarına göre 20 kat daha az maliyetli, 35 kat daha az üç kullanıyor. Bunun yanısıra 10 kat daha hafif.

Geleneksel MR cihazlarına nazaran daha az yer kaplayan taşınabilir MR cihazı, malzeme olarak daha küçük mıknatıslar kullanılarak üretildi.

2.jpg

Fotoğraf: Hyperlife

MR makinelerindek kullanılan manyetik alanlar Tesla (T) adı verilen bir ölçü birimiyle izleniyor. En güncel MR cihazları 1,5 T ila 3 T arasında değişen mıknatıs gücüne ihtiyaç duyuyor.

Bu, cihazın çervreden herhangi bir koruyucu önlem olmadan hastanın başucuna kolayla yuvarlanabileeceği anlamına geliyor. Yeni cihaz ayrıca geleneksel MR'lara göre daha az elektrik kullanmasının yanısıra enerjisini duvar prizlerinden alabiliyor.

ABD'deki Yale New Haven Hastanesi'nde yapılan testlerde 30 hastanın 29'unun beyin tümörlerinden iskemik inmeye kadar çeşitli anormallikler tespit edildi.

Independent Türkçe


PAYLAŞ