Yakılarak katledilen Güllü Yılmaz’ın davası bugün

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde Can Yılmaz tarafından yakılarak öldürülen 3 çocuk annesi Güllü Yılmaz davasının ilk duruşması bugün Diyarbakır Adliyesi’nde görülecek.  Kadın örgütleri tarafından destek çağrısı yapılan davaya sanatçı Haluk Levent de sosyal medyadan destek verecek.

Güllü Yılmaz öldürülmeden önceki son bir ayda iki defa eşi tarafından darp edildi, ölümle tehdit edildi, darp raporu alıp şikayetçi olmuş, zanlı da suçu kabul etti. Ancak tüm bunlara rağmen serbest bırakıldı.

Son şikayetinden iki hafta sonra ise zanlı Can Yılmaz, eşinin üzerine benzin dökerek yaktı. Güllü Yılmaz ağır yaralı olarak getirildiği hastanede polise, “Kocam beni yaktı. Üzerime benzin döktü” ifadesini verdi. Ağır yaralanan Güllü Yılmaz 12 gün sonra hayatını kaybetti.

Dava öncesi Gazete Duvar’a konuşan Avukat Gevriye Atlı "Yargının hızlı ve etkili işlemesi için kadınların ölmesi mi gerekiyor?” diye sordu.

Ölümünden sonra ailesinin avukatlığını üstlenen Gevriye Atlı, öldürülmeden önce defalarca şiddet gören Güllü Yılmaz’ın yaptığı şikâyetlere karşı yargının ne tür tedbir ve işlemler yaptığını araştırdı. Atlı, araştırması sonucunda Yılmaz’ı ölüme götüren ihmaller zinciriyle karşılaştı. İddianamelerde ve mahkeme kararlarında, kadının 17 Ekim tarihinden önce 14 Eylül ve 29 Eylül 2019’da Can Yılmaz’ın sistematik şiddetine maruz kaldığını, boğazına bıçak dayanarak ölümle tehdit edildiği yer aldı. Atlı, “Güllü’nün ilk şikayetini yaptığı 14 Eylül’de sanık tutuklanmış ya da etkili bir koruma kararı verilmiş olsaydı 29 Eylül’de Güllü’nün boğazına bıçak dayayıp ölümle tehdit edemeyecekti” dedi.


PAYLAŞ