CHP'de 'Atatürk' tartışması

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun katıldığı bir konuşmada sarf ettiği "Ben Atatürk değil, Gazi Mustafa Kemal derim" sözlerinin öne çıkarıldığı yazı sonrası CHP'lilerden tepki geldi.

'HAKSIZLIK İÇERMEKTEDİR'

Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz'ın Kaftancıoğlu'nun konuşmasındaki bu kısma dikkat çekmesi sonrasında birçok CHP'li Kaftancıoğlu'nu eleştirdi.Kaftancıoğlu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Toplantının bir bölümünde şahsıma yöneltilen bir soru üzerinden Sözcü Gazetesi’nde Serpil Yılmaz’ın kaleme aldığı metin, hem partime, örgütümüze hem de toplantıya görüş, öneri ve sorularıyla katılan çok değerli isimlere büyük bir haksızlık içermektedir." dedi.

'KEŞKE TOPLANTIYI DAHA DİKKATLİ DİNLESEYDİ'

Kaftancıoğlu, söz konusu yazıyla ilgili şunları kaydetti:

"Keşke Serpil Yılmaz, toplantıyı daha dikkatli dinleyerek kurtuluş mücadelesini ve devamında Cumhuriyetin ilk yıllarında kalkınma devriminin nasıl başarıldığını toplantıda da aynı günkü konuşmasını birkaç kez referans gösterdiğim Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu zahmet edip dinleyebilseydi eğer şahsımın ve partimin Atatürk’e ve Cumhuriyete olan bakışını daha iyi idrak edebilirdi."

KİMLER TEPKİ GÖSTERDİ?

CHP içinde Kaftancıoğlu'na tepki gösterenler arasında Tuncay Özkan, Mehmet Ali Çelebi, Muharrem İnce ve Hüsnü Bozkurt gibi isimler yer aldı.

TUNCAY ÖZKAN

Kaftancıoğlu'nun daha önce "PM'ye seçilmemesi için elimden geleni yapacağım" dediği Tuncay Özkan,  sosyal medya hesabından "ATATÜRK zaferin adıdır" dedi. Özkan, daha sonra yaptığı iki paylaşımda da 'Atatürk' yazarken büyük harf kullandı. Özkan şu ifadelerde bulundu:

"Yedi düveli geldikleri gibi gönderen O'dur. 30 Ağustos Meydan Muharebesi'nin 99. yılı kutlu olsun. Ordular yenilir millet yenilmez. Çünkü hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O Satıh bütün vatandır. ATATÜRK- Mihri Müşfik'in fırçasından."

HÜSNÜ BOZKURT

CHP'nin eski Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise "M. Kemal'in Askeri olmayı reddeden, ATATÜRK soyadı ile de sorunlu bir CHP İL BAŞKANI !!!" dedi 

MEHMET ALİ ÇELEBİ

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de tepkisini şu sözlere dile getirdi: 

"Partimizin bir il başkanı Atatürk demeyi tercih etmezmiş. Millet gönlüne koyup haykırdıktan sonra sen demesen ne yazar. Ama unutma burası CHP. Kafası karışık olanlar iyi bilsin, bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir. Mustafa Kemal’in askerleriyiz!"

 

MUHARREM İNCE

Son olarak da halen CHP üyesi olan 1000 Günde Memleket Hareketi kurucusu Muharrem İnce, konu hakkında paylaşımda bulundu. İnce "Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Milli Mücalededir, Kurtuluştur, Kuruluştur, Cumhuriyettir, akıldır, bilimdir, devrimdir. Varlığı en büyük zaferimizdir." ifadelerinde bulundu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ