Emeklilikte yaşa takılanlar için mücadele eden Ak iş cinayetinde öldü

2005 yılından beri emeklilikte yaşa takılanlarca yürütülen mücadelenin aktif katılımcılarından olan 48 yaşındaki Niyazi Ak, iş cinayetinde yaşamanı yitirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında toplanan ve kısa adlarıyla EYT’liler olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlar, yıllardan beri seslerini duyurmak için mücadele yürütüyor.

Mücadele edenlerden biri de Gebze’de Ferro Dökük Fabrikası’nda işçi olarak çalışan Niyazi Ak’tı.

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem imzalı habere göre, 48 yaşında olan Ak, 2005 yılından beri emeklilikte yaşa takılanların mücadelesinin aktif katılımcısı, derneğin de üyesiydi. Hem eylemlere katılıyor hem de sosyal medyada sürekli konuyu gündemde tutmaya çalışıyordu. Yıllardır hayalini kurduğu emekliliğe kavuşmasına da beş yıl kalmıştı. Ancak ne yıllardır içinde olduğu emeklilikte yaşa takılanların mücadelesinin sonucunu ne de kendi emekliliğini göremedi.

Niyazi Ak, önceki gün çalıştığı fabrikada bilinmeyen bir nedenle döküm makinesinin üzerine devrilmesi sonucu yaşanan bir iş kazasında yaşamını yitirdi.

Ak’ın ölümü mücadele arkadaşları Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği üyelerini de üzüntüye boğdu.

Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak, evli olan Ak’ın çocuğu olması için tedavi gördüğünü ve en büyük hayalinin önce bir çocuk, ardından huzur içinde bir emeklilik yaşamak olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllarca EYT’lilerin hakları için mücadele verdi. 'Hakkımı istiyorum' diye her platformda mücadele eden bu arkadaşımız belki bugün asgari ücretle ağır koşullarda yaşamını sürdürüyordu. Umudunun sonucunda kurduğu emeklilik planlarını gerçekleştirmek istedi. Ama ömrü yetmedi. Mücadelesini sürdüreceğiz."


PAYLAŞ