Aylardır yanan Cudi için çağrı

Şırnak'ın Cudi ormanlarında aylardır devam eden orman yangınları HDP’li vekiller tarafından protesto edildi, duyarlılık çağrısı yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi üyeleri, ekolojistler ve çok sayıda vatandaş, kent merkezine giden yol üzerinde Cudi Dağı bölgesini gören bir noktada bir araya gelerek, açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan HDK Ekoloji Meclisi’nden Asrin Keleş, kentteki ekoloji tahribatının Haziran ayında yoğunlaştığına dikkati çekti.

Yangınların yaşam alanlarına kadar genişlediğini kaydeden Keleş, haber verilmesine rağmen son dönemde yaşanan yangınlara yetkililerin müdahale etmediğini belirtti. Yangının söndürülmesinin “meşguliyet” olarak görüldüğünü söyleyen Keleş, “Yaşam alanlarını korumak isteyen halk yangına müdahale etmiştir. Yetkililer, yangına müdahale eden halkı fotoğraflayıp, fişlemekle yetinmiştir" dedi.

Keleş, meyve ağaçlarının da kesildiğini anımsatarak, “Kesilen ağaçların nereye götürüldüğü ise büyük bir muamma” diye kaydetti. Tüm bunların yanı sıra termik santral ile de yaşam alanlarının tahrip edildiğini belirten Keleş, santral nedeniyle ağaçların kuruduğu, meyvelerin çürüdüğü ve toprağın kalitesinin düştüğünü dile getirdi. Keleş, “Şırnak’ta planlı ve doğrudan ekolojik bir talanın olduğunu” ifade etti.

 Keleş, konuşmasının devamında şu çağrıda bulundu: “Şırnak’taki yangın hepimizin nefesini kesiyor, ekolojik talan hepimizi etkiliyor. Bütün ekolojistleri burada gerçekleşen ekolojik talana karşı mücadele eden Şırnak halkının mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz. Cudi tarihtir tarihi yakmayın.”

 Ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise, "Doğa yaşamdır, hayattır. Doğayı yakmayın, yaşamı yakmayın. Bizim sesimize siz de bulunduğunuz yerden ses verin" diye seslendi.  

MA


PAYLAŞ