'Şu koşullarda yüz yüze eğitime geçilmesi mümkün değil'

Fotoğraf: AA

TÜKENMEZ HABER - Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, Eğitim Sen'in gerçekleştirdiği Uzaktan Eğitim Çalıştayı'na ilişkin Tükenmez Haber'e değerlendirmelerde bulundu. 

'SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR'

Bozdoğan, "Yüz yüze eğitim başlamalı ama koşulların elverdiği ve önlemlerin alındığı dönemde. Biz şu koşullarda yüz yüze eğitime geçilmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bu sürede de uzaktan eğitime ilişkin sorunların çözülmesi gerekiyor" dedi.

17 MADDE SIRALANDI

Eğitim Sen'in öğretmenlerin, akademisyenlerin ve sendika yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Uzaktan Eğitim” çalıştayının sonuç raporu açıklandı. Süreçte yaşanan sorunlarla ilgili olarak çözüm önerileri 17 maddeyle sıralandı

'OBJEKTİF BİR DEĞERLENDİRME YAPILMADI'

Neden böyle bir çalıştaya ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Bozdoğan, bugüne kadar uzaktan eğitim hakkında öğretmenlerin ve öğrencilerin düşünceleriyle ilgili objektif bir değerlendirme yapılmadığını belirtti. Uzaktan eğitimi alanın uzmanlarıyla birlikte değerlendirerek masaya yatırma kararı aldıklarını söyleyen Bozdoğan,buradan çıkan sonuçları da ilgili kurumlara iletmek istediklerini vurguladı. 

TEMEL SORUNLAR

Temel sorunlara ilişkin değerlendirmede bulunan Bozdoğan, şunları kaydetti:

  •  Öğretim tasarımı üzerine inşa edilmemiş, bir program dahilinde işletilmeyen bir süreç olması
     
  • Teknik altyapı, ders içeriği ve öğretmenlerin deneyimsizliği uygulama sorunlarına neden oldu. Yüz yüze eğitime kıyasla çok sınırlı. Müfredatın kendisi de buna uyumlu olmadığı için sorunlar yaşandı. 
     
  • En önemli sorunlardan bir tanesi de yoksul çocuklar başta olmak üzere pek çok kesimin uzaktan eğitime hiç erişimi olmaması. Unicef'in son raporunda 463 milyon çocuğun uzaktan eğitime erişimi olmadığı söyleniyordu. Burada üçte bir oranında uzaktan eğitime erişimi olmayan çocukların, Türkiye'de de benzer bir orana sahip olduğunu düşünüyoruz.
     
  • Geçtiğimiz Temmuz ayında MEB'in açıkladığı EBA kullanma oranlarına baktığımızda 9 milyon öğrencinin aktif kullandığı, 6.5 milyon aktif öğrencinin EBA dışında kaldığını görüyoruz.

Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan'MEB'E İLK FIRSATTA SUNACAĞIZ'

Bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra çözüm önerileri geliştirdiklerini belirten Bozdoğan, "MEB'e ilk fırsatta sunacağız. Bizim geliştirdiğimiz çözüm önerilerin temelinde çocuğun üstün yararı ve eğitim hakkının hayata geçmesi önceliği var. MEB'in böyle bir yaklaşımla hareket etmesi gerekiyor." dedi.

'KAMU HİZMETİ OLARAK VERİLMESİ GEREKİYOR'
Eğitim-Sen'in önerilerinden birinin de 'Uzaktan Eğitim Merkezi' olduğunu belirten Bozdoğan, şöyle konuştu:

"MEB'e bağlı, 7/24 saat çalışan ve öğretmenin her istediğinde ulaşabildiği, teknik desteğin sağlandığı bir merkezin olması gerekiyor. Öğretmenlerin kendi bilgisayar ve internet erişimleriyle değil, devletin sağladığı bilgisayar ve interneti kullanması gerekiyor. Bu, kamu hizmeti olarak verilmeli"

'DERS İÇERİKLERİNİN HAZIRLANMASI DAHA ZOR'

Bakanlıktan öğretmenlerle ilgili de taleplerinin olacağını belirten Bozdoğan, ders içeriklerinin hazırlanması sürecinin yüz yüze eğitime göre daha zor ve zaman aldığını belirterek öğretmenlere ödenen derse hazırlık ücretinin artırımlı ödenmesini talep edeceklerini söyledi.

'ŞU KOŞULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Yüz yüze eğitimin temel bir hedef olması gerektiği yaklaşımında olduklarının altını çizen Bozdoğan, şunları kaydetti:

"Hedefin hayata geçmesi için salgının belirli oranda kontrol altına alınması, okullarda salgın riskini ortadan kaldıracak koşulların sağlanması gerekiyor. Yüz yüze eğitim başlamalı ama koşulların elverdiği ve önlemlerin alındığı dönemde. Biz şu koşullarda yüz yüze eğitime geçilmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bu sürede de uzaktan eğitime ilişkin sorunların çözülmesi gerekiyor"


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR