Samsun'daki ırkçı saldırının görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammamı'ya dönük gerçekleştirilen ırkçı saldırının kamera kayıtları ortaya çıktı.

'EYMENH HEPİNİZİN KARDEŞİDİR'

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde fırın işçisi olarak çalışan Suriyeli mülteci Eymenh Hammamı (16) ırkçı grup tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın görgü tanığı ve Eymenh’in ağabeyi İbrahim Hammamı şunları kaydetti: 

“Dört kişi arabayla önümüzü kesti. Bize ırkçı küfürler ettiler. Sonra gidip 20 kişi döndüler. Kardeşimi vuranlar ceza alsın, adalet yerini bulsun. Eymenh hepinizin kardeşidir, öyle düşünün.”

Evrensel'den Ercüment Akdeniz'in haberine göre akşam saat 18:00 ile 20:00 saatleri arasında, Samsun’da, Eymenh Hammamı adlı çocuk, ırkçı bir grubun bıçaklı saldırısında hayatını kaybetti. 

Eymenh’in o sırada yanında ağabeyi ve iki kuzeni vardı. Saldırı anından olay yerinde olan ağabey İbrahim Hammamı detayları anlattı: 

“Bende motosiklet vardı, yol kenarında bekliyorduk. Siyah bir otomobil yanımıza geldi, içinde 4 kişi vardı. Biz Suriyelileri kastederek ağır küfürler ettiler. ‘Suriyeliler s… gidin bu ülkeden’ dediler. Irkçılıktır bu dedik, hep bu durumları yaşadığımız için alttan aldık. Bir süre sonra araçla önümüzü kestiler. Gidip arkadaşlarını getirmişler, 20 kişi kadar varlardı. İki kişinin elinde bıçak vardı. ‘Bizler kardeşiz, yapmayın dedik’ ama saldırdılar. Ben o sırada uzaktan geçen bir polis arabası gördüm, motosikletimle peşine düştüm. Polisleri alıp geldiğimde kardeşim kanlar içindeydi. Geç kalmıştık.”

GÖRÜNTÜLER

Eymen Hammamı'nın uğradığı saldırı bölgedeki bir güvenlik kamerası kayıtlarına da yansıdı. Görüntülerde Hammamı'nın yolun ortasında yaklaşık 5-6 kişilik bir grup tarafından darbedildiği kısa sürede saldırganların sayısının 10'a yaklaştığı görülüyor. Saldırının ardından yaralanan Hammamı'nın bir dükkana sığığı kameraya yansıyor.

“50 TL YEVMİYEYE FIRINDA ÇALIŞIYORDU”

Kardeşine birden fazla bıçak darbesi geldiğini belirten İbrahim Hammamı, “Saldıranların hepsi gençti. Daha önce görmüşlüğümüz var ama hiç sorun yaşamadık. Biz 9 yıldır Samsun’da yaşıyoruz. Kimseyle sorun yaşamadık. Misal benim eşim Türk. Eymenh gül gibi çocuktu. Bunu yapanlar cezasını alsın, adalet yerini bulsun. Kardeş acısı zordur, o hepinizin kardeşi, öyle düşünün” ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili şüpheli Z.Ç. gözaltına alındı.


PAYLAŞ