Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de başlıyor

Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de başlıyor. Ankaralı veliler, çocuklarının yüz yüze eğitime devam etmesinden de uzaktan eğitim almasından da endişeli. Veliler, devletin gerekli önlemleri aldığından şüpheli. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 7 bin 119 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 292 bin 878 kişide koronavirüs tespit edildi.

Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı da güvensizliğin bugüne kadarki politikaların sonucu olduğunu ve Bakanlığın gerekli önlemleri almamasının eşitsizliği derinleştirdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek olan uyum derslerinin başlayacağını duyurdu. 21 Eylül’de başlayacak olan derslerin birinci sınıflar için ilk hafta 1 gün, daha sonraki haftalar 2 gün yüz yüze olarak devam etmesi planlanıyor. Öğrencilerin yüz yüze eğitime katılıp katılmaması ise velilerin tercihine bırakılıyor. Mazeret beyan eden velilerin çocuklarını okula yollamayabileceği, bu sürenin devamsızlıktan sayılmayacağı kaydediliyor. Peki çocukları okula yeni başlayacak olan veliler bu durum hakkında ne düşünüyor?

'DEVLET VE YETKİLİLER MESELEYİ AİLELERİN TERCİHİNE BIRAKTI'

Evrensel'den Bahar Polat ve Buse Vurdu'nun haberine göre, Keçiören’den Hatice’nin oğlu bu sene okula başlayacak. Hatice oğlunu bu koşullarda okula göndermeyi düşünmüyor. Bu kararında önlemlerin yeterli ölçüde alınmadığını düşünmesi etkili. “Devlet ve yetkililer meseleyi ailelerin tercihine bıraktı” diyerek tepki gösteren Hatice, eğitime ilişkin eksiklerin bir şekilde telafi edilebileceğini ama oğlunun sağlığından daha çok endişe duyduğunu ifade ediyor.

'PARAN VARSA VER ÖZELE, TELAFİSİNİ DE EK DERSİNİ DE ALSIN'

Batıkent’ten Gamze de hâlâ karar veremeyenlerden. Birinci sınıfın uzaktan eğitimle çok zor geçeceğini düşünen Gamze, çocukların bu eğitim modelinde aynı sınavlara girecek olmasının ise büyük bir eşitsizlik yaratacağını ifade ediyor. “Paran varsa ver özele, telafisini de ek dersini de alsın” diye tepki gösteren Gamze, “Virüs parası olanları etkilemiyor. Büyük bir derde düştük, kafamız çok karışık” diye ekliyor.

'GÖZE ALAMIYORUZ'

Mamak’tan Kemal ise ikizlerini yüz yüze eğitime göndermeyeceklerini ifade ediyor. “Eşim sağlıkçı, Ankara’da durumun giderek kötüleştiğini görüyoruz. Devlet de önlem almak yerine ‘Kendi başınızın çaresine bakın’ diyor. Göze alamıyoruz” diyen Kemal, uzaktan eğitimin ise yeterli olmayacağını düşünüyor. Buna rağmen çocuklarını yüz yüze eğitime göndermeyeceklerini ifade eden Kemal, Bakanlığın açıklamalarını da güven verici bulmuyor.


PAYLAŞ