‘Fatih tablosu israftır’ eleştirisine yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Fatih tablosu tartışırken CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı 2012’de Kore’nin bir ilçe belediyesi ile Kore ve İstanbul’da tanıtım yapmak için 10.5 milyon sterlin para harcandığını açıkladı.

'SANATÇININ TAKSİ PARASINI BİLE İBB VERMİŞ'

Subaşı şunları kaydetti:

“İBB ile 250 bin nüfuslu bir Kore belediyesi protokol imzalıyor. Kore'de Türk kültürünün Türkiye'de Kore kültürünün tanıtımı yapılacak. Normalde her ülke kendi masrafını karşılar. Ama burada öyle olmuyor tüm masrafları İBB ödüyor. İstanbul'daki etkinlikler için 2 milyon 300 bin sterlin masraf yapılıyor. Kore'deki etkinlikler için 7 milyon 750 bin sterlin harcanıyor. Toplam yaklaşık masraf 10.5 milyon sterlin. Bu paraya 10 tane Fatih tablosu satın alınır. Kore'de 507 kişi beş yıldızlı otelde kalıyor. 356 kişiye uçak bileti alınıyor. Bunu okudukça midem bulandı, kimler gitmiş diye bakmadım. Ülkenin tanıtılması için 10 değil 100 milyon sterlin de harcanır. Ama masraflara bakıyorum; Kore'de şarkı söyleyen sanatçının taksi parasını bile İBB vermiş. Yangın tüpü alınmış. Bu millet bundan yoruldu" 

'11 TANE FATİH PORTRESİ SATIN ALIRDIK'

Eylül ayı meclis konuşmasında söz alan Subaşı, Londra’da müzayededen satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu için AKP’lilerin tablo için yapılan masrafın israf olduğu ve tablonun sahte olup olmadığının araştırılması isteklerine yanıt verdi. 

Türk kültürünü hem İstanbul'da hem Kore'de tanıtmak için 2 ihale yapıldığını belirten Subaşı, "Bir tanesi İstanbul’da yapılacak etkinlikler, bunun değeri, Streline çevirdik ki tablo ile karşılaştırın diye, İstanbul'daki etkinliklere 2 milyon 317 bin sterlin masraf yapılmış. Tabloyu 900 kabul edin, İstanbul’daki etkinlikleri 2 milyon 300 bin masraf yapılıyor. Hadi ev sahibiyiz yapalım. Kore’deki masraf ne kadar biliyor musunuz, 7 milyon 750 bin Sterlin. Türk kültürünü hem İstanbul’da hem Kore’de tanıtmak için yaptığımız masraf 10.5 milyon Sterlin. Biz bunla 11 tane Fatih portresi satın alırdık. Üstelik harcırahlar bunlara dahil değil.” dedi.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ