Biden'dan Trump'a: İklim kundakçısı

AA

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) pazartesi günü başkan adayları arasındaki ana gündem maddesi "iklim" oldu. Demokrat Parti Başkan adayı Joe Biden, Mevcut başkan ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ı "iklim kundakçısı" olarak nitelendirdi. ABD'nin California, Oregon ve Washington eyaletinde çıkan orman yangınlarında en az 26 kişi hayatını kaybetti.

'KAÇ TANESİ DAHA FIRTINADA MAHVOLACAK?'

Trump bilimsel dayanağı olmadan yer kürenin soğumaya başlayacağını iddia etti ve ülkenin batısındaki yangınlar konusunda "bilimin hâlâ emin olmadığını" iddia etti. Biden, "Eğer iklim değişikliğine inanmayan Trump dört yıl daha görev yaparsa kaç banliyö daha orman yangınlarında yok olacak; kaç tanesini daha sel basacak: kaç tanesi daha fırtınalarda mahvolacak?" diye sordu. Demokrat aday, "Eğer iklim kundakçısına Beyaz Saray'da dört yıl daha verirseniz ABD'nin daha büyük bölümünün yanmasına, daha fazlasının su altında kalmasına kim şaşırır?" ifadelerini kullandı. Ülkenin farklı bölgelerinde meydana gelen afetlere dikkat çeken Biden, iklim değişikliğinin herkesi etkilediğini ifade etti.

CALİFORNİA, OREGON VE WASHİNGTON EYALETLERİNDE ÇIKAN ORMAN YANGINLARINDA EN AZ 26 KİŞİ ÖLDÜ

ABD'nin California, Oregon ve Washington eyaletinde çıkan orman yangınlarında milyonlarca hektarlık alan yandı, en az 26 kişi hayatını kaybetti ve yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 


PAYLAŞ