AYM üyesinden, AYM başkanını hedef alan Soylu'ya yanıt

AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı hedef alan Bakan Süleyman Soylu'ya yanıt verdi. Yıldırım, Anayasa'nın bir maddesini yazıp bisikletli fotoğraflarını paylaştı.

Anayasa Mahkemesini (AYM) "Karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez" düzenlemesini iptal eden kararı nedeniyle hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım'dan yanıt geldi. Yıldırım, Bakan Soylu'ya sosyal medya hesabı Twitter'dan gönderme yaparak verdiği yanıtta, Anayasa'nın 138. maddesini paylaştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün katıldığı Toplumsal Olaylarda Müzakere Kursu Açılış Töreni’nde AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef gösterdi. Anayasa Mahkemesinin "Karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez" kararını iptal etmesini eleştiren Soylu, "Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ’cüler girsin, PKK’lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" dedi.

ANAYASA'NIN 138. MADDESİNİ PAYLAŞTI

Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, isim vermeden Twitter hesabından yanıt verdi. Yıldırım, Anayasa’nın 138. maddesini paylaştı:

"Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

Yıldırım daha sonra Soylu’nun "Bisikletle işe git gel bakalım" sözlerine de gönderme yaparak “Bisiklet maceram 2020-1992” notuyla bisikletli fotoğraflarını paylaştı.

 


PAYLAŞ