Yüz yüze eğitim uyum rehberi yayınlandı

AA

Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), pandemi döneminde yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin uyum rehberi hazırladı. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 7 bin 186 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 294 bin 620 kişiye koronavirüs teşhisi kondu.

TENEFFÜS SAATLERİNDE ÖĞRENCİLERİN SOSYAL MESAFEYE UYMALARI İÇİN GEREKLİ YÖNLENDİRMELER YAPILACAK

Rehbere göre, okul yönetimleri uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak. İmkân ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması sağlanıp her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması da hedeflendi. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak. Öte yandan, veli isteğiyle okula yüz yüze eğitime katılmayan öğrenciler tespit edilerek bu öğrencilerin eğitimlerine yönelik tedbirler okul yönetimleri ve öğretmenlerle birlikte alınması da kararlaştırıldı. Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak.

'SAĞLIK OLMADAN EĞİTİM OLMAZ' PAROLASI

Okul Öncesi ve İlkokul 1. Sınıflar Uyum Programı Etkinlikleri’nde çocuklara sağlıklı yaşam konusunda bilgi verilecek. Hijyen, sosyal mesafe, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. “Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz” parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili tüm paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler de yer aldı.. Rehberde, okula uyum programı kapsamında yararlanılabilecek kaynaklar da paylaşıldı.

BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE VİDEO MESAJ

Öte yandan ilkokul 1. sınıf öğretmenleri, okullardaki yüz yüze eğitimde “yeni normale” uyum aşamasında veli iletişimini güçlendirmek için ülke genelinde çevrim içi veli toplantılarına başladı. Bakanlık tarafından hazırlanan sunum eşliğinde gerçekleştirilen toplantıların açılışında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un velilere video mesajı da paylaşıldı.

'ÇOCUKLARIMIZIN, SALGININ SEYRİNİ BİLMEYE İHTİYAÇLARI YOK'

Veli toplantılarında izlenmesi için öğretmenlere iletilen video mesajında Bakan Selçuk, “Çocukların salgın vakaları ve vefat sayılarıyla ilgili gündemlerden uzaklaştırılması” mesajını vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı ailelerde duyuyorum, günlük vaka ve vefat sayıları, çocukların yanında rahatça konuşuluyor. Çocuklarımızın, salgının seyrini bilmeye ihtiyaçları yok. Onların bilmesi gereken şey, bu salgından kendilerini korumaları için gerekli tedbirler. Ayrıca ebeveynleri, öğretmenleri, sağlık kurumları ve devletin tüm imkânlarıyla kendilerinin yanında olduğunu bilmeye ihtiyaçları var. Yalnız olmadıklarını içselleştirmeli kuzularımız.”

'BU DÖNEM ÇOCUĞUNUZA OKUYACAĞINIZ BİR SAYFA KİTABIN KIYMETİ HİÇBİR DÖNEMLE KIYASLANMAYACAK DÜZEYDE FAZLA'

Bakan Selçuk’un sözlerinin sonunda ilkokul 1. sınıf velilerine şu çağrıyı yaptı:

“Bu dönem çocuğunuza okuyacağınız bir sayfa kitabın kıymeti ve çocuğunuz üzerindeki etkisi hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde fazladır.” Öğrenmek isteyen, çocuğunun eğitimini desteklemek isteyen her velimiz ve çocuğumuz için Bakanlığımızın platformlarında sınırsız içerikler mevcuttur. Hepsinden azami düzeyde yararlanacağınızı ümit ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum.”

Duvar, Tükenmez Haber


PAYLAŞ