Gözaltına alınan Şiban hafıza kaybı yaşıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın görgü tanıklarına dayandırdığı bilgiye göre askerler tarafından gözaltına alınıp helikopterden atıldığı iddia edilen ve iki gün sonra yoğun bakımda oldukları öğrenilen iki kişiden Osman Şiban'ın işkence sonucu hafıza kaybı yaşadığı belirtiliyor.

DURUMU İYİYE GİDİYOR

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındığı iddia edilen ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) hayati riski sürerken, 8 çocuk babası Osman Şiban (50), bugün servise alındı. Turgut, yaşam mücadelesi verirken, Şiban'ın durumu iyiye gidiyor. İki yaralının aileleri, hastane önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

HENÜZ ÖĞRENİLEMEDİ

Servise alınan Şiban’ın gözleri kan ve morluklar içinde. Kendisine gelemediği için olayın nasıl gerçekleştiği henüz öğrenilmedi.

KAN KUSTUĞU KAYDEDİLDİ

11 Eylül’de askerler tarafından özel bir hastaneye götürülen Şiban için rapor hazırlandığı ortaya çıktı. Özel hastanede Şiban için hazırlanan raporda, genel durumu bölümüne “orta kötü” olarak kaydedildi. Raporda, Şiban'ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlenirken, ayrıca Şiban'ın kanlı kustuğu da yer aldı. Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Turgut’un raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı.

HDP MİLLETVEKİLİ: KÖYÜNDEN ASKERLER ALDI

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, olaya dair yaptığı paylaşımda, "Ailerlerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde,arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar" ifadelerini kullanmıştı.  

RAPORUN DEVAMI 

Darp raporunun devamında ise, her iki gözde ve her iki kulakta deri altındaki kılcal damarların zarar gördüğü, kanın deri altına sızdığı, her iki el ile göğüs ön duvarında derinin en üst tabakasının kalktığı ifadelerine yer verildi. 


PAYLAŞ