Iğdırlı kadınlar kış sofralarını süsleyecek erişte mesaisinde

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde kış mevsimi için hummalı bir çalışma içine giren kadınlar, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve sofralardan eksik olmayan erişteleri hazırlamanın telaşı içerisine girdi
Iğdır'da havaların soğumasıyla birlikte yöre kadınları, asırlık gelenekleri arasında yer alan eriştelerin kesimini yaparak iplere dizmeye başladı.
Tuzluca ilçesindeki ev kadınları, kış aylarının vazgeçilmezleri arasında bulunan ve sofralardan eksik olmayan erişteyi hazırlamanın telaşını yaşıyor.
Bahçelerinde kurdukları alanda bir yandan eriştelerin hamurunu yoğuran kadınlar, diğer taraftan da kestikleri erişteleri iplere dizerek kurutuyor.
Kurutma işleminin ardından toplanan erişteler, fırınlarda kısık ateşte kavrulduktan sonra paketlenip kışlık yemek yapımına hazır hale getiriliyor.
Kışın sofralarını süsleyecek lezzeti kavanozlara dolduran kadınlar, eriştelerin bir kısmını da Tuzluca Belediyesinin desteğiyle satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde kış mevsimi için hummalı bir çalışma içine giren kadınlar, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve sofralardan eksik olmayan erişteleri hazırlamanın telaşı içerisine girdi.

AA


PAYLAŞ